Bezpečná proti nákaze koronavirem. Nemocnice ošetřila kliky či zábradlí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 22. červenec 2020 23:15
photo-pg-2166-1800- Foto: Nemocnice PK

Domažlická nemocnice patří k jedněm z nejbezpečnějších v zemi, co se týká možnosti přenosu nákazy koronavirem. Kromě standardních opatření provedla nemocnice v uplynulých dnech na všech frekventovaných površích i speciální dezinfekci nanotechnologií TiO2. Ta v místě ošetření zničí veškeré virové i bakteriální zárodky, které by se na povrch dostaly. Nástřik vyšel nemocnici na 300 tisíc korun a jeho trvanlivost je dva roky.

Foto: Nemocnice PK

Nemocnice dezinfikuje běžnými dezinfekčními prostředky místa, kterých se dotýkají návštěvníci, pacienti i zaměstnanci, standardně – s nástupem pandemie koronaviru navíc i mnohem častěji.  Taková ošetření ale po čase ztrácí účinek a musí se opakovat.

„Abychom tedy pro bezpečnost nás všech udělali ještě něco navíc, rozhodli jsme se ta úplně nejfrekventovanější místa ošetřit ještě speciálním nanonástřikem oxidu titaničitého, který má samočistící efekt a ničí prakticky všechny známé bakterie a viry už když je tam někdo třeba dotykem ruky nebo kýchnutím nanese,“ říká ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že nástřikem se na povrchu vytvořil tenký ochranný povlak, který tam vydrží dva roky.

Nemocnice takto nechala ošetřit například všechny kliky a madla na dveřích, ovládací panely a tlačítka na výtazích, veškerá zábradlí, toalety a mobiliář ve vestibulu a v čekárnách ambulancí, kde je největší frekvence lidí. „Není to jen kvůli současné situaci, která je na Domažlicku již relativně příznivá, ale je to hlavně příprava na případnou další vlnu pandemie,“ říká ředitel.

Účinek nástřiku si nemocnice vyzkoušela už v květnu. Tehdy si nechala udělat zkušební nástřik na vybraná místa a jiná místa ošetřila jen běžnou dezinfekcí. „Pak jsme udělali v určitých časových intervalech kontrolní stěry a poslaly je do laboratoří. Místa s nanotechnologií byla na bakterie i viry negativní. Jinde jsme vždy nějaké vzorky znečištění našli,“ doplňuje Petr Hubáček.