Bazénu v Plzni způsobí uzavření ze dne na den velké problémy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 9. říjen 2020 13:16

Velké problémy způsobí bazénu v Plzni na Slovanech dnešní vládní nařízení o uzavření sportoviště od pátku. Zatímco třeba divadla nebo zoologické zahrady se zavřou až v pondělí a mohou se na to aspoň trochu připravit, bazén nedostal na přípravu žádný čas, řekl jeho ředitel Tomáš Kotora. O tom, že od pátku musí zůstat sportoviště uzavřeno, se dozvěděl odpoledne z médií.

"Telefon mi neustále zvoní, všichni se mě ptají, jak to bude dál, ale my nevíme. Nemáme žádné oficiální podrobnější informace, zjišťujeme vše z médií na internetu. Nevíme, jak máme odpovídat na dotazy, jak to bude s refundacemi a podobně," řekl Kotora. Volají mu zaměstnanci, nájemci, sportovci, provozovatelé doplňkových služeb v bazénu, lidé, kteří mají zaplacené kurzy nebo plavání s dětmi.

Zastavit provoz ze dne na den v tak komplexním provozu je podle něj velký problém. Zaměstnanci už mají rozdělené směny, v bazénu mají sportovci zaplacené dráhy, jsou nastavené rozvrhy pro plavecké školy a kurzy. Informace o tom, jestli mohou v pátek otevřít, chtějí také například provozovatelé kadeřnictví, masáží nebo prodeje sportovních potřeb, kteří jsou v bazénu v nájmu.

Městský bazén provozuje Plavecký klub Slávia VŠ Plzeň zapsaný spolek. Už během jarního uzavření mu vznikly velké problémy. "Z programu Anivirus jsme sice dostali 80 procent náhrady mzdy, ale těch 20 procent, které musíme uhradit, pro nás představuje 1,6 milionu korun. A ty si musíme vydělat na vstupném. Jako zapsaný spolek jsme neziskoví, nemáme žádné fondy, musíme mít vyrovnané hospodaření a ty peníze nemáme," poznamenal Kotora. Bazén je podle něj mezi plzeňskými sportovišti výjimečný také velkým počtem zaměstnanců. Na hlavní pracovní poměr jich má 60, což značně zvedá náklady.

Letošní návštěvnost bazénu, který jiné roky má i kolem 550.000 plavců za rok, je velmi nízká. "Po jarním uzavření kvůli covidu a nic moc létu jsme teď na 40 procentech loňských tržeb," dodal Kotora. Zatímco například jiné roky přišlo denně 1400 až 1600 plavců, letos v září byla průměrná denní návštěvnost 47 lidí, dodal ředitel.

čtk