Ani druhá polovina pracovního týdne vás nenechá v klidu sedět doma!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 10. leden 2024 06:45
Ani druhá polovina pracovního týdne vás nenechá v klidu sedět doma! Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Nová výstava, nevšední filmová projekce, komedie nebo balet i kurz malby či tanec – to vše vám v Plzni rozjasní druhou polovinu pracovního týdne.

Pavel Trnka – Organické procesy
Pavel Trnka, pedagog plzeňské umělecké fakulty, umělec, jehož tvorba je založena na kresbě a malbě, představí v Galerii Ladislava Sutnara projekt zabývající se výtvarným zkoumáním přírodní a kulturní krajiny. Východiskem pro autora byly především šumavské krajinné fragmenty „přírodní divočiny“. Velkoformátové uhlové a tušové kresby odrážejí figurativní charakter. Rozhodně se však nejedná o doslovné kopírování viditelného světa. Převládá expresivní výraz obrazů. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 10. 1. od 18:00. Výstava trvá do 10. 2. 

Pravdu má každý svou
Na inscenaci zve 10. 1. v 9:00 a 11:00 Divadlo Alfa.

Představení Klapzubova jedenáctka začíná v 11:00 na Nové scéně DJKT.

Autoportrét
Venku i v synagogách je již zima a v Domě šámese u Staré synagogy se zase od 17:00 koná promítání jednoho ze zajímavých dokumentů z platformy Promítej i ty.
Fascinují ji lidské tváře – svoji vlastní však před světem dlouho skrývala. Ve snaze zastavit čas propadla Lene kouzlu fotografie, ale i touze nikdy nedospět a mít totální kontrolu nad svým vlastním tělem. „Chtěla jsem zůstat navždy dítětem,“ říká norská umělkyně Lene Marie Fossen. Drobná osmadvacetiletá dívka bojující s anorexií fyzicky nikdy neprošla pubertou. Přestala jíst, když jí bylo deset let. Od té doby nemoc zcela ochromila nejen její tělo, ale i myšlenky. Radost ze života se probudila až s novou vášní, portrétní fotografií. Schovaná za objektivem zachycuje Lena tváře řeckých starousedlíků i dětí v uprchlických táborech. S kolekcí vlastních autoportrétů se dostává mezi světovou fotografickou špičku. Přicházejí nabídky na vlastní výstavy, rozhovory, televizní vystoupení. Čím víc se Leniny fotografie dostávají do centra pozornosti, tím víc ji znovu začíná ovládat nemoc. Snímek je intimní výpravou do života dívky, která si přeje, aby si ji svět pamatoval jako významnou fotografku, nikoli jako pacientku s poruchou příjmu potravy.
Film Autoportrét vyhrál hlavní cenu Regionální poroty festivalu Jeden svět 2020. Regionální porota se skládá z lidí nominovaných zástupci regionálních festivalů Jednoho světa.

Na Swingový středek se můžete těšit 10. 1. od 18:00 v DEPO2015.

Mužský kruh
Mužský kruh pod vedením Tomáše Herciga začíná v 18:00 u Ohniště Seneckého rybníku! Tématem bude Energie - kde ji bereme a kam ji dáváme.

Balet Louskáček uvádí od 19:00 Velké divadlo.

Komedii Projekt N. A.D.Ě.Ž.D. A. uvádí Chlupatej kaktus 10.1. v 19:00 v Divadle Dialog.
Je možné strávit s někým 2 roky v jedné místnosti a mít ho stále rád? Letět s někým 2 roky na Mars a nezbláznit se? Odpověď najdete ve vědecky pojaté kosmické komedii. Tři vojáci lidově demokratické armády a jedna lékařka se vydávají na úžasné dobrodružství. Největší dobrodrodružství jejich životů. Letí na Mars. Alespoň si to myslí.
Aniž by o tom věděli, stali se součástí věděckého projektu Naprosté Analýzy Dílčích Elementů Žádoucích pro Diagnozu Aspektů chování, nebo-li ve zkratce Projektu N. A.D.Ě.Ž.D. A. Projekt vede ambiciózní doktorka Jekatěrina Ivanovna Smirnovová, která divákům během 90 minutové "přednášky" představí celý projekt a jeho výsledky.

Pravdu má každý svou
Představení uvádí ve čtvrtek 11. 1. v 9:00 a 11:00 Divadlo Alfa.

Pořad pro seniory Na semaforu zelená připravil od 15:00 D klub.

Plnou parou vpřed! Lodě a plavba v českém malířství 1850–1950
Počátky plavby na Vltavě a Labi, stavba lodí v Čechách, rozvoj paroplavby na Vltavě a její přerod z hromadné dopravy na turistickou atrakci, to jsou hlavní témata výstavy ve výstavní síni „13“, která je rozdělena do tří tematických celků. Ukazuje vývoj vltavské plavby od 70. let 19. století až po díla Skupiny 42 a jejích současníků. Těžiště výstavy tvoří díla Jakuba Schikanedera, Josefa Šímy, Karla Holana, Otakara Mrkvičky, Kamila Lhotáka a Václava Bartovského. Nechybí ani legendární parník Primátor Dittrich, jak jej zachytil Josef Šíma. Doplňkem výstavy jsou trojrozměrné exponáty, ilustrující vývoj plavby na Vltavě v 19. a v první polovině 20. století. Komentovaná prohlídka výstavy je připravena na 11. ledna v 17:00. Výstavou vás provede její autor Nikolaj Savický.

Kurz malby ArtMoment je pro vás připraven 11. 1. mezi 17:00 – 20:00 v DEPO2015.

Jednou hole, jednou na nože
Inscenaci uvádí 11. 1. od 19:00 Malá scéna DJKT.
Psychedelická jízda věčně mladých důchodkyň. Dynamická groteska, kterou do skvostné dramatizace převedla sama autorka knižní předlohy, nám představí čtyři okouzlující postarší dámy, kterým hrozí vězení. Zní to jako vtip, jenže důchodkyním to legrační nepřijde. Mají na krku problém – těžké ublížení na zdraví. Napadly totiž ministryni sociálních věcí, která přišla s novým programem pro seniory. A teď jim jde o všechno. Dostanou se s pomocí mladého dr. Kluppse na svobodu, nebo skončí opravdu za mřížemi?
Výjimečná hra Anity Augustin v sobě tají detektivku, oplývá černým humorem, staví nás před hraniční trauma, hravě komponuje i některé prvky cool dramatiky, znepokojivou imaginaci, osudový oheň i životní vyhoření, a to vše v mimořádné stavbě příběhu, který vás nepřestane překvapovat až do samotného závěru. Hra si i přes věk hlavních hrdinek vůbec nebere společenské servítky. Mladé duše v chřadnoucích tělesných schránkách odmítají skončit na skládce kultivované moudrosti, ztuhlých údů a „sluníček v duši“. Anita Augustin cupuje na kusy obrazy vlídných stařenek smířených se životem a nastupující demencí. Je obžalobou civilizačních předsudků i systému, ve kterém jsme nuceni žít už jako mladí, perspektivní a vydělávající daňoví poplatníci, kteří by měli zakládat rodiny, a hlavně přispívat do systému svou produktivitou a užitečností. Do systému, který nám nenápadně požírá naši vlastní duši. Hra tak nakonec nevypovídá o vyhoření, které přichází až s věkem, ale které mohou znát už teenageři.