Základní i střední školy v Plzeňském kraji pomohou rodičům s elektronickými přihláškami

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 1. únor 2024 07:26
Základní i střední školy v Plzeňském kraji pomohou rodičům s elektronickými přihláškami ilustrační. Foto. ZAK TV

Základní i střední školy v Plzeňském kraji jsou připravené pomoci rodičům s elektronickým přihlašováním jejich dětí na střední školy. Začne ve čtvrtek 1. února a letos poprvé se lze přihlašovat plně elektronicky. Školy v pohraničí podle předběžných dotazů rodičů očekávají, že budou pomáhat až polovině rodičů. V regionu tři roky přibývá deváťáků.

Odbory školství neevidují žádné stížnosti rodičů, že by změny podávání přihlášek vnímali diskriminačně. Žádná střední škola v kraji podle vedoucí krajského odboru školství Jaroslavy Havlíčkové neupřednostňuje plně elektronickou cestu. "Důležité je dodržet termín podání přihlášky do 20. února a je jedno, v jaké formě se přihláška podá," uvedla. Lze ji podat elektronicky, v listinné podobě osobně nebo poštou.

"Rodiče se často ptali, že by přinesli papírovou formu přihlášky, není to problém. Paní sekretářka je připravená, že to do systému elektronického přihlašování zadá. Jsme připraveni, že ta práce s rodiči bude a že jim pomůžeme. Nemusí se toho bát, s novým systémem začínají oni i my," řekla Romana Košátková, ředitelka Střední průmyslové školy v Tachově - Světcích se 300 žáky. Odhaduje, že tak polovina rodičů to zvládne sama a polovině pomohou. Všichni v tom zdatní určitě nebudou, někteří nemají přístup k počítači.

"Základní školy mají veškeré informace k přijímacímu řízení a poskytují rodičům žáků devátých ročníků informace i pomoc při vyplňování přihlášek. Informace dostali uchazeči přímo na středních školách při dnech otevřených dveří," řekla mluvčí kraje Eva Mertlová.

V Plzeňském kraji je letos podle Havlíčkové 5586 žáků v devátých třídách, mírně víc než loni. "Třetím rokem je hodně dětí a počítáme, že i příští rok," uvedla. Kraj předpokládá, že se všechny obory naplní obdobně jako loni. "Je zájem o tříleté obory, předpokládám, že je naplníme," řekla.

Podle Havlíčkové nebude nejvyšší zájem o gymnázia, který je dlouhodobě stabilní a nezvyšuje se. "Velká poptávka je poslední roky o zdravotnické obory, obrovský zájem je o tříleté obory elektrikář a automechanik," uvedla.

"Už jsme viděli loni, že byl větší zájem a letos by měl být ještě větší," řekla Košátková. Tachovská průmyslovka nenaplnila loni a předloni jen jeden čtyřletý maturitní obor - strojírenství. "Máme ještě mechanika-seřizovače, kde si mohou žáci udělat po třech letech výuční list a čtvrtý rok je maturitní, takže je to atraktivní," uvedla. Dále je velký zájem o elektroobory - silnoproud a mechanik-elektrotechnik a IT. Zvyšují se počty také v oboru technická zařízení budov. Podle ředitelky si může deváťák napsat do přihlášky všechny tři zájmové obory na jedné škole.

čtk