Zpronevěřil téměř 20 milionů korun. Šéfa akciové společnosti se sídlem v Plzni zatkli v Thajsku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 19. červen 2020 17:00
letiště Foto: PČR

Předseda představenstva jedné plzeňské akciové společnosti měl přijmout od několika klientů finanční prostředky za účelem obchodu s cizí měnou nebo úhradu plateb do zahraničí. Peníze si ale ponechal pro svoji potřebu. Na šedesátiletého muže byl vydán příkaz k zatčení a evropský zatykač. Krajští kriminalisté už ho obvinili ze zpronevěry přesahující 19 milionů korun.

https://www.youtube.com/watch?v=6r4ytPvNeNk&feature=youtu.be

Zpronevěru začali policisté řešit v březnu 2018. "Na základě prvotně podaného trestního oznámení bylo zjištěno, že poškozená společnost, která v rámci své obchodní činnosti vstupuje do závazkových vztahů se zahraničními partnery, pravidelně realizovala platební styk do zahraničí, a to prostřednictvím jisté akciové společnosti se sídlem v Plzni. Tato společnost provozovala směnárenskou činnost, kdy pro své klienty zprostředkovávala i zahraniční finanční služby. Za tímto účelem byly společnosti svěřovány finanční prostředky, kdy však vzniklo podezření, že peníze mohly být použity k jinému účelu, než pro který byly určeny,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Fialová. Podle ní bylo brzy jasné, že nepůjde jen o jeden případ. Policisté postupně dohledali dalších pět poškozených firem.

"V říjnu roku 2019 měli již kriminalisté dostatek důkazů. Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality proto vydal usnesení o zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu zpronevěry. Na základě předchozího prověřování bylo zadokumentováno, že šedesátiletý předseda představenstva plzeňské akciové společnosti měl přijmout od několika klientů finanční prostředky za účelem obchodu s cizí měnou nebo úhradu plateb do zahraničí. Svěřené prostředky však k požadovanému účelu nepoužil a zřejmě si je ponechal pro svoji potřebu. Vzniklá škoda tak v letech 2012 až 2017 přesáhla 19 miliónu korun,“ podotkla policejní mluvčí

Během dvou měsíců se kriminalistům podařilo zjistit, že podezřelý muž se nachází na území Thajského království. "Zde byl také podezřelý muž zadržen a na dva měsíce umístěn do vydávací vazby. Protože v Thajsku muž porušil imigrační zákony, byl mu úřady zrušen pobyt, a jakmile to bylo možné, proběhlo jeho vyhoštění a posléze deportace do České republiky,“ dodala Fialová.

Ve čtvrtek 18. června večer si hospodářští kriminalisté muže převzali na letišti v Praze a obvinili ho ze zvlášť závažného zločinu zpronevěry se způsobenou škodou velkého rozsahu. Během pátku pak vrchní komisař krajského ředitelství podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.