Změny v hokejové Plzni: Návrat Stacha, švédský bek či klíčový útočník Olomouce

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 1. květen 2020 09:48
stach David Stach se vrací do Plzně. Foto: HC Škoda Plzeň

Čtyři příchody, pět prodloužených smluv a několik odchodů. Na západ Čech se po roční pauze vrací David Stach, dalšími novými tvářemi jsou útočník Pavel Musil z Olomouce, švédský bek Viktor Lang z Chomutova a ze stejného klubu přichází také odchovanec Škodovky Filip Suchý. I nadále v Plzni pokračují obránci Vojtěch Budík a Roman Vráblík a útočníci Jaroslav Kracík, Filip Přikryl a Luboš Rob. Naopak na odchodu jsou mimo jiné i dlouholetí indiáni Lukáš Pulpán, Miroslav Indrák a Vojtěch Němec.

"Jména hráčů, se kterými jsme se domluvili na spolupráci, ještě nejsou finální. Stále s několika jmény jednáme, a ta bychom zveřejnili v nejbližších dnech. Do přípravy se s námi zapojí i Matěj Kolda, Kristián Kolář, Sebastián Malát, David Jiříček a Michal Houdek, naši odchovanci," prohlásil sportovní manažer HC Škoda Plzeň Tomáš Vlasák.

Asi nejpřekvapivějším jménem v kolonce příchodů je David Stach. Osmadvacetiletý útočník se do týmu indiánů vrací po jedné sezóně, kterou v Tipsport extralize odehrál za kladenské Rytíře. Klub se s ním dohodl na jednoročním kontraktu. "Měli jsme připraveného centra ze Švédska, ale kvůli situaci, která nastala, a kvůli jeho problémům v rodině tato varianta padla. Pak se vyskytla možnost vzít zpátky Davida. Měli jsme s ním sezení, kterého se účastnil i Martin Straka. Bavili jsme se, co od něho chceme. Hokejista je skvělý, ale musí to dokázat na ledě a projít celou přípravu. Věříme, že na roky, které tu strávil, naváže a že se může posunout i dopředu," podotkl Vlasák.

Foto: HC Olomouc

Zcela novým jménem bude v kádru indiánů pro nadcházející sezónu Pavel Musil, který s Plzní podepsal smlouvu včetně jednoleté opce. „Pamatuji si ho už z lajny z Mladé Boleslavi, když hrál s Lencem a Hykou. Už tam prokazoval potenciál a po výměně do Olomouce explodoval. Věříme, že může být pro nás přínosem. A že i bude," prohlásil Vlasák. Sedmadvacetiletý forvard odehrál i tři zápasy v seniorském výběru národního týmu. Připsal si i jednu trefu, když se v srpnu roku 2017 prosadil v přípravném utkání proti Slovensku.

Foto: Piráti Chomutov

Obranné řady HC Škoda Plzeň přichází vyztužit švédský bek Viktor Lang, se kterým se klub dohodl na jednoleté smlouvě. „Sledoval jsem ho v Chomutově a hodně si od něho slibuji. Podával vynikající výkony. Je to takový typický švédský bek. Dobře bruslí i s přihlédnutím na jeho výšku, hraje silně pozičně a může být vidět i do ofenzivy. Doufám, že naše očekávání naplní. Navíc to je velký bek, kterého jsme potřebovali," uvedl Vlasák. Pětadvacetiletý bek před uplynulou sezónou vyztužil obranné řady Pirátů z Chomutova. V Chance lize obránce zaznamenal v 54 zápasech 17 kanadských bodů (5+12) a připsal si 8 plusových bodů ve statistice +/-. „Lepšího beka, než Viktora Langa jsem zatím snad nikdy netrénoval. Je vidět, že ve Švédsku pracují s obránci výborně," prohlásil o obránci pro web hokej.cz Miroslav Buchal, trenér chomutovských Pirátů. 192 centimetrů vysoký bek si v sezóně 2013/14 připsal i čtyři starty za reprezentační výběr Švédska do 19 let.

Foto: Piráti Chomutov

Na západ Čech se přesouvá z Chomutova také Filip Suchý. Dvaadvacetiletý rodák z Horní Lukavice, nastupoval formou střídavých startů za indiány už v loňském roce. Klub se s ním dohodl na jeden rok. „Náš odchovanec, který po anabázi v Americe a pak ve druhé švédské lize, jež mu podle mě ohromně pomohla, dobře odstartoval v Chomutově. Proto jsme si ho i na několik zápasů využili už loni. Je to bojovník, který je sice menší postavy, ale je statný a silný v soubojích. Věříme, že zapadne," podotkl Vlasák.

Nové jednoleté smlouvy v Plzni podepsali beci Vojtěch Budík a Roman Vráblík a útočníci Jaroslav Kracík, Luboš Rob a Filip Přikryl.

Naopak v Plzni už nebudou působit Bohumil Jank, Adam Jánošík, Miroslav Indrák, Martin Heřman, Vojtěch Němec, Jaroslav Pavelka, Lukáš Pulpán, Patrik Zdráhal. „Kdyby nenastala situace, která teď je, moc rádi bychom si minimálně jednoho z beků Jank – Jánošík nechali. Oba jsou to skvělí kluci, takže mě to moc mrzí. Stejně jako odchod Jardy Pavelky. Loni touhle dobou jsem byl přesvědčený, že máme perfektní dvojici. Ale po loňské sezóně, kdy Jarda měl takové obrovské trable, a my jsme záviseli jen na jednom gólmanovi. A to si další rok nemůžeme dovolit. Míra Indrák sám chtěl vyzkoušet jiné angažmá, a proto odešel na hostování. Tomu také přeji, ať je zdravotně fit a ať zase kariéru nastartuje. Martin Heřman k nám přišel s určitou úlohou, ale pak ho sužovaly trable se zády. Uvidíme, jak to s ním bude do budoucna. Jestli si najde angažmá nebo jestli třeba se domluvíme zase v průběhu sezóny. S Vojtou Němcem jsem hodně mluvil už i v sezóně. Měl své představy, jak to s ním bude dál. Byl daleko od rodiny a svých malých dětí. Je to výborný hokejista, ale rozhodl se především z rodinných důvodů změnit angažmá. I když jsme se poté ještě bavili, jestli by u nás nebylo místo, ale finance na jeho pozici už byly uzavřené. Lukáš Pulpán je Plzeňák, který tu strávil dlouhou dobu, dostal však lukrativní nabídku z jiného klubu, kterou bychom s nejvyšší pravděpodobností nebyli schopni dorovnat. Patrik Zdráhal ukázal svůj potenciál, ale má ještě platnou smlouvu ve Vítkovicích," dodal Vlasák.