Změna režimu pro pendlery podle jejich sdružení situaci nezlepší

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 8. duben 2020 11:32
kontroly, hranice, policie Česko-německé hranice. Foto: Policie ČR

Změna režimu pro přeshraniční pracovníky schválená vládou jejich situaci nezlepší, uvedli dnes zástupci sdružení Pendleři bez hranic. Členové sdružení si na facebooku také stěžují na to, že jim chybějí jasné informace, podle kterých by se na změny mohli připravit. Vláda zkrátila pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny, změna platí od příštího úterý. Budou ale muset jako doposud po návratu na dva týdny do preventivní karantény. Omezení pro pendlery stát zavedl jako jedno z opatření proti šíření nového typu koronaviru.

"Tohle není k ničemu. Absolutně to neřeší náš problém. Nejstrašnější je, že nám pořád po návratu zůstává ta 14denní karanténa, která je naprosto nelogická a neodůvodnitelná," řekl Jan Průha z Plzeňska, předseda sdružení Pendleři bez hranic, zastřešujícího pendlery z celé ČR. "My se chceme jenom vidět s rodinou a vyprat si," uvedl. Vláda podle Průhy zcela hodila přes palubu samoživitelky, které nemohou doma nechat malé děti a odjet na 14 dní do Německa.

Průha upozornil, že řada německých firem najela na kurzarbeit, v němž stát přispívá firmám na mzdy zaměstnanců se zkrácenou pracovní dobou. Pendleři tak pracují třeba jen dva dny v týdnu. "V současném 14denním turnusu, kdy máme pobývat v zahraničí, bychom pracovali čtyři dny a zbytek proseděli na hotelu, a pak bychom se teprve směli vrátit domů," podotkl.

Členové facebookové skupiny Pendleři bez hranic poukazují na to, že pravidla pro přeshraniční pracovníky se mění velmi rychle. Usnesení vlády pak neodpovídají pravidlům, která určí ministerstvo vnitra, uvedli například.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že nový systém umožňující pendlerům střídat dvoutýdenní období v Česku a v zahraničí zřejmě není ideální, je to ale v současnosti maximum, co mohla vláda udělat. Ústřední krizový štáb navrhoval režim rozvolnit více tak, aby preventivní karanténu u pendlerů bylo možné nahradit potvrzením o negativním výsledku testu na nákazu koronavirem. Tento návrh však kabinet podle Hamáčka nepřijal, nesouhlasilo s ním ministerstvo zdravotnictví.

Možnost nechat se otestovat v zahraničí označil Průha za výsměch. V Rakousku a Německu to podle něj není možné. "Prověřovali jsme to. Tyto země testují jen ty, kteří mají příznaky," řekl.

čtk