Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 29. červenec 2023 15:29
Zlato zamířilo do Plzně! Naši školáci uspěli na republikovém mistrovství v šachu Foto: plzeň.eu

Žáci 28. základní školy Plzeň se můžou radovat: přivezli zlatý pohár z Mistrovství republiky přeboru školních družstev v šachu. Vyhráli kategorii mladších družstev, a to ve složení Matěj Křivka, Vojtěch Jančík, Lukáš Křivka a Petr Střihavka.

Mistrovství republiky se konalo na konci školního roku ve Zlíně. Plzeňští mladí šachisté odehráli devět velmi náročných partií. Pod vedením svého trenéra Martina Štaifa byli velmi dobře připraveni. Vládla mezi nimi pozitivní nálada a nezalekli se ani zkušenějších protihráčů. Dokonale promyšlenými tahy svým soupeřům nedovolili uhrát téměř žádnou partii.

Plzeňská 28. ZŠ do bojů vyslala i družstvo starších žáků ve složení Marek Janouš, Michal Macho, Michal Heřman a Lukáš Kuchta. Ti celkového počtu třiceti týmů obsadili krásné osmnácté místo.

Šachy neboli šach (z perského šáh, panovník) jsou v dnešní soutěžní podobě považovány nejen za společenskou hru, ale i za odvětví sportu. Moderní forma vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské šachové hry šatrandž, následníka staré indické hry čaturanga. Šachové zápasy a turnaje se organizují od počátků této hry a šachový sportovní život se výrazně rozvíjí od poslední čtvrtiny 19. století. První mezinárodní šachový turnaj proběhl v Londýně v roce 1851.