Zkrachovalou Pilsen Steel koupila německá firma Max Aicher

Pilsen Steel - ilustrační foto

Novým majitelem zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel a společnosti Pilsen Estates je od 1. července společnost s ručením omezeným Max Aicher Pilsen z německého holdingu Max Aicher. Novinářům to dnes oznámil insolvenční správce Jaroslav Brož. Německá firma, která patří k největším nezávislým ocelářským podnikům v Evropě, už zaplatila za Pilsen Steel a Pilsen Estate celou kupní cenu. Její výši ani budoucí záměry nového majitele Brož nechtěl komentovat. Neuvedl ani, nakolik kupní cena pokryje pohledávky věřitelů.

Spolu se závodem přechází na nového majitele asi 40 zaměstnanců Pilsen Steel, kteří ve firmě z původních 525 lidí zůstali. Ostatní odešli začátkem letošního roku po dohodě nebo si nechali dát výpovědi.

Skupina Max Aicher je rodinnou firmou, založenou už v roce 1924 ve Freilassingu v jižním Německu. Její roční obrat se pohybuje kolem jedné miliardy eur ročně, uvedl Brož. Skupina podniká v ocelářství, životním prostředí, stavebnictví, nemovitostech a turistice. V ČR má skupina od roku 1993 podnikatelské aktivity v železárnách Annahutte v Prostějově a dále podniká v odpadním průmyslu a také v logistice v Plzni.

Prodej plzeňské firmy bez dražby přímým prodejem v únoru povolil Krajský soud v Plzni nejvyšší nabídce na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem. Celý prodej byl podle Brože nejen velmi komplexní, ale také extrémně rychlý.

Pilsen Steel je v konkurzu od loňského 16. června. První mezinárodní nabídku učinil Brož v srpnu. Ve vícekolovém výběrovém řízení oslovil strategické i finanční investory z celého světa – například z EU, Ameriky, Číny, Japonska či Koreje. V prosinci už měl nejvyšší nabídku, v polovině února zaplatil Max Aicher zálohu, kterou doplatil v červnu.

Do insolvenčního řízení se loni v červnu přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy Kč. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy Kč včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank Vněšekonombanky, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky. Banky se soudí o pohledávky v incidenčních sporech. S prodejem Pilsen Steel souhlasily i Vněšekonombanka a VEB Kapital jako největší zajištění, tedy zástavní věřitelé.

Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.

čtk