Úřad práce bude jednat o budoucnosti lidí propuštěných z Pilsen Steel

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 8. leden 2020 16:01
Pilsen Steel Pilsen Steel - ilustrační foto

O budoucnosti téměř 480 zaměstnancích zkrachovalé společnosti Pilsen Steel, kteří mají z podniku odejít, budou jednat ve čtvrtek na úřadu práce zástupci vedení, odbory a insolvenční správce firmy. Německá skupina Maxe Aichera, potenciální kupec plzeňských hutí a kováren, které jsou od loňského června v konkurzu a přes rok nevyrábějí, si chce ponechat jen necelých 50 lidí.

„Situaci vidím pozitivně. Do kupy se už firma nedá, ale ti lidé snad budou mít práci,“ uvedl náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Podle něj si už většina zaměstnanců, kteří jsou od loňského ledna v odstávce za část mzdy, práci našla. „A ti, kteří ne, tak těm se budeme snažit pomoci. Důležité je uplatnit je na trhu tak, aby je to bavilo,“ uvedl Grüner. Kraj je připraven ve spolupráci s úřadem práce zajistit rekvalifikaci i finanční pomoc.

Kraj a úřad práce chtějí znát hlavně počty lidí bez zaměstnání. Dále se chce se stranami dohodnout na formě rychlé a účinné pomoci. „Pak bychom na to sháněli finanční zdroje,“ řekl Grüner. Dovede si představit i finanční pomoc rodinám, protože v podniku mnohdy pracují manžel s partnerkou i jejich děti. „Měli bychom jim určitě pomoci, protože to je ojedinělá situace v kraji. A bohužel tolik firem, jako je Škodovka, tu moc nemáme. Chceme jim vyjít vstříc, jak jen to půjde,“ dodal náměstek hejtmana.

Na čtvrtečním jednání by měla být personalistka firmy, zástupci odborů i Odborového svazu KOVO. „Chceme zjistit, kolik lidí už pracuje a kolik lidí bude chtít naši pomoc. Také nevíme, zda jim firma vyplatí odstupné nebo jestli budou chtít náhradu odstupného od nás,“ uvedl ředitel krajské pobočky úřadu práce Zdeněk Novotný. Úřad je připraven zřídit zvláštní přepážku pro hutníky a kováře, ale zatím tam chodí jen jednotlivci. Už loni v květnu vyplatil úřad více než 600 zaměstnancům dlužné mzdy za březen a duben.

Úřad práce obdržel koncem minulého roku oznámení podniku o hromadném propouštění téměř 480 lidí. Z podniku mají odejít 31. března. Výpovědi by měli podle předsedkyně odborů Ivanky Smolkové dostat po 20. lednu, protože musí uplynout třicetidenní lhůta pro nahlášení hromadného propouštění. Podle insolvenčního správce Jaroslava Brože se počet propouštěných pracovníků odvíjí od potřeb kupujícího.

Kolektivní smlouva mezi vedením podniku a odbory přestala platit letos 1. ledna. Zaměstnanci dostali naposledy zhruba 60 procent srpnové výplaty. Podle Brože nějaké peníze dostanou, ale rozhodně ne všechno, protože je to dáno výší pohledávek za podnikem a výtěžkem ze zpeněžení majetku.

Smolková už se snažila informaci o propouštění zaměstnancům zprostředkovat a sejde se s nimi opět v pondělí po jednání na úřadu práce. Je skeptická k tomu, že by dostali dlužné peníze. Podle Brože jde o prodej celé firmy, podle Smolkové o rozprodej.

Věřitelský výbor a správce vybrali 4. prosince kupce podniku, který dluží desítkám věřitelů miliardy korun. Dosud jeho jméno neuvedli, ani kupní cenu, která byla údajně nejvyšší z pěti nabídek.

čtk