Zemřel cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 2. prosinec 2021 11:39
Zemřel cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund! ilustrační. Foto: město Plzeň

Aktualizováno 14:52 Ve věku 102 let zemřel plzeňský rodák, cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Pro Radiožurnál potvrdila úmrtí jeho rodina. Plzeň k uctění jeho památky zřídila v mázhauzu radnice na náměstí Republiky kondolenční místo, kam mohou občané od 2. prosince přicházet zapisovat své vzpomínky na cestovatele či vzkazy jeho rodině. Na radnici vlaje černý prapor. Primátor Plzně Martin Baxa zašle rodině Miroslava Zikmunda osobní kondolenci.

„S obrovským smutkem jsme v Plzni přijali zprávu o úmrtí našeho významného rodáka Miroslava Zikmunda,“ reagoval primátor města Martin Baxa. „Miroslav Zikmund byl odvážný nejen na svých cestách, ale i v životě. Cestovatelské duo Zikmund a Hanzelka přineslo generacím Plzeňanů i Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Jejich cesty umožnily občanům pohled do světa, do kterého se sami podívat nemohli. Miroslav Zikmund byl také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Jeho statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že komunisté mu zakázali na 20 let přinášet lidem radost a poznání,“ zavzpomínal na Miroslava Zikmunda Martin Baxa, který ho v roli primátora přivítal v Plzni v lednu 2014. Tehdy slavný cestovatel navštívil své rodné město u příležitosti uvedení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. „Jsem rodilý Plzeňan, ale volbou Moravan. Šedesát let žiji ve Zlíně, ale do Plzně jezdím rád,“ prohlásil tehdy Miroslav Zikmund na plzeňské radnici.

Miroslav Zikmund se narodil v Úslavské ulici 31 v Plzni na Slovanech. Na jeho rodném domě, kde žil do roku 1927, je od roku 1999 umístěna pamětní deska. V letech 1947–1950 podnikl spolu s Jiřím Hanzelkou cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Slavnou Tatrou 87 projeli při jejich první cestě celkem 42 zemí. Tatrovka je dnes umístěna v Technickém muzeu v Praze. Druhou cestu podnikli již s doprovodem ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805 v letech 1959–1964. Při této výpravě projeli Asii a Oceánii. Také na této cestě shromáždili velké množství dokumentárního materiálu. Celkem populární duo Hanzelka - Zikmund navštívilo přes 80 zemí.