Železná Ruda zvýší od Nového roku poplatky za ubytování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 25. prosinec 2020 09:30
Železná Ruda Železná Ruda - ilustrační foto

Železná Ruda, největší rekreační oblast Plzeňského kraje, zvýší od Nového roku poplatky za ubytování. Schválili to zastupitelé. Informoval o tom Filip Smola (ČSSD), starosta města s 1600 obyvateli.

Město loni vybralo na poplatcích 2,2 milionu korun, po zvýšení by to mělo být zhruba o 400.000 korun více, ale jen v případě, pokud nebudou kvůli covidu uzavřené ubytovací kapacity. V Železné Rudě a okolí je 3091 lůžek v hotelích a penzionech.

Železná Ruda schválila zvýšení ubytovacího poplatku z 20 na 25 korun na osobu a noc, děti ho neplatí. "Z té pětikoruny navíc vybereme 350.000 až 400.000 korun," uvedl starosta. Peníze chce město použít na financování skibusu, který vozí lyžaře, turisty a místní zdarma od poloviny prosince do poloviny března a město na něj za sezonu vydá necelých 600.000 Kč. Na provozu se podílejí také hotely a skiareály, pokud nebudou kvůli opatření proti koronaviru uzavřené jako teď.

"Dříve se platilo takzvané vzdušné, lůžkové bylo 15 korun a k tomu vzdušné dvě koruny. To už teď už neexistuje. Vznikl takzvaný poplatek z pobytu," uvedl Smola. Od 1. ledna 2021 ho lze podle novelizované legislativy zvednout až na 50 korun na osobu a noc (dosavadní maximum je podle Smoly 21 Kč). "Ale tolik zvyšovat nebudeme, návštěvníky a turisty tu chceme mít. A myslím, že pětikoruna nikoho nezabije," dodal.

Podle dostupných informací ale některé obce z Mikroregionu Šumava Západ zvažují, že by možnost maximální hranice využily, například Modrava, Prášily a Borová Lada.

čtk