VIDEO: Jak oslavili Plzeňané den svatého Patrika?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 20. březen 2023 15:53

Média

Den svatého Patrika (irsky Lá 'le Pádraig nebo Lá Fhéile Pádraig, anglicky Saint Patrick's Day) je svátek, který se slaví každoročně 17. března na počest svatého Patrika, patrona Irska. A protože – jak se říká – každý Čech má v sobě alespoň kapku keltské krve, je přirozené, že tento svátek u nás nejenže neprojde bez povšimnutí, ale naopak si získává stále větší oblibu.

Den sv. Patrika se samozřejmě nejvíc slaví v Irsku, ale v mnoha zemích po celém světě jsou jeho oslavy také oblíbené, zejména v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii, kam se Irové po velkém irském hladomoru v 19. století začali ve větších počtech stěhovat. Svátek si ale obzvlášť v posledních letech získává oblibu i v Evropě. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a popíjením zeleného piva. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek (shamrock), světcův symbol. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji, nebo si jím zdobí oblečení. Také v tento den jedí zelená jídla, například těstoviny nebo zmrzlinu. Všeobecně je pro svatého Patrika i pro Irsko jako takové zelená barva typická.

Patrik byl pravděpodobně prvním křesťanským misionářem v Irsku. Ačkoli zde působil před více než patnácti sty lety, oslavy na jeho počest se konají dodnes. Den Patrikova úmrtí je datován na 17. 3. (pravděpodobně roku 492), a proto je v Irsku, Severním Irsku a v částech dalších zemí, kde žijí Irové, tento den státní svátek. O světcově životě se bohužel nedochovalo mnoho pramenů, podle nichž by se daly všechny skutečnosti tradované s jeho osobou prokazatelně potvrdit. Příběhy o tomto populárním patronovi Irska jsou však velmi barvité. Podle pověstí byl Patrik původem z Walesu a pocházel z římsko-britské rodiny. Jednoho dne byl zajat piráty a uvrhnut do otroctví právě v Irsku. Po několika letech se mu podařilo uprchnout a následně žil ve Francii, kde strávil několik let v klášteře, aby se poté mohl vrátit zpět na „Smaragdový ostrov“ jako křesťanský misionář. Zde obrátil na křesťanskou víru tisíce Irů a zřídil v Irsku mnoho klášterů a škol. Podle legendy vyhnal z Irska hady, a proto prý se dodnes na ostrově žádný z těchto plazů nevyskytuje. Podle dalších pověstí Patrik vysvětloval na příkladu jetelového trojlístku princip Nejsvětější Trojice, proto se trojlístek stal jeho symbolem. Svatý Patrik byl pravděpodobně prvním opatem a biskupem z Armaghu, ovšem tato informace není podepřena žádnými solidními podklady. Údajně byl pohřben v Down Cathedral v Downpatricku po boku svaté Brigity a svatého Kolumby, taktéž patronů Irska, nicméně nikdy to nebylo potvrzeno hmatatelnými důkazy. Minimálně na lokální úrovni byl patrně uctíván jako světec prakticky ihned po své smrti. Dodnes se ke svatým místům, kde svatý Patrik podle legend pobýval, vydávají křesťané. Jedním z nejznámějších míst v Irsku je hora Croagh Patrick nalézající se v západním Irsku, kde prý Svatý Patrik vydržel 40 dní bez jídla. Díky tomu tam každoročně zamíří tisíce Irů. Nejvíce z nich podniká tento výstup vždy poslední neděli v červenci.

A jak oslavit svátek svatého Patrika?
Základem pořádné oslavy je mít na sobě něco zeleného. Stačí zelený doplněk, ale můžete být oděni v zeleném celí. Každopádně, jestli nebudete mít na sobě něco zeleného, může vás kdokoliv kamkoliv štípnout - nejčastěji do pozadí. Také byste do svého jídelníčku měli zařadit něco zeleného. Možná hrachovou či brokolicovou polévku. Nebo raději zelené těstoviny, které byly udělány speciálně právě pro svatého Patrika. Se špenátem, jak jinak. A jako zákusek matcha zmrzlinu, která je krásně zelená a navíc chutná mnohem lépe než vypadá. Pokrm můžete zapít zeleným čajem, ale v dnešní době si můžete koupit i zelené pivo. Pokud vám bude chutnat, můžete si ho dát znovu na Velikonoce. A naprostou nezbytností je vyrazit do irské hospody nebo si alespoň dát něco irského k pití: Jamesona, Bailey’s, Guiness. Podstatou svátku svatého Patrika je dnes hlavně setkávání mezi přáteli a vlastně ho můžeme považovat i za takovou první předzvěst jara. Pokud chováte v úctě spíš svatého Patrika jako věrozvěsta a šiřitele křesťanství s trojlístkem v ruce, můžete si zajít do kostela.