Tachov bude mít svůj záchranný kruh. Pomůže lidem těžké životní situaci

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 17. březen 2023 13:50
Tachov bude mít svůj záchranný kruh. Pomůže lidem těžké životní situaci Jedním z konkrétních způsobů pomoci jsou obědy zdarma pro děti v tachovských školách. Foto: město Tachov

Pomoci občanům v těžké životní situaci spojené s finanční krizí má za cíl tzv. Tachovský záchranný kruh. Kontaktní a informační místo spouští od března místní radnice. Jedním z konkrétních způsobů pomoci jsou obědy zdarma pro děti v tachovských školách. 

machováV současné době se celá společnost potýká s vysokými cenami základních potravin a energií, což má často dopad na jednotlivce i celé rodiny. Město Tachov proto vytvořilo kontaktní místo, kam se může přijít každý občan osobně poradit. A to nejen ohledně svojí situace spojené s enormně vysokými náklady na energie, ale i celkově se svou finanční a sociální situací. Poradkyně bude informovat a pomáhat při vyřizování žádostí o všechny dostupné zdroje podpory. "Na spuštění Tachovského záchranného kruhu pracuji již několik měsíců ve spolupráci s odbory města a dalšími nestátními organizacemi. Od začátku mi šlo o to, abychom pomoc spustili co nejdříve. Nyní je nutné, aby si informace našla cestu k těm, kteří ji potřebují," uvedla místostarostka Tachova Vendula Machová (na fotce).

kontaktním místě Tachovského záchranného kruhu mají tachovští občané také možnost zažádat v případě potřeby o potravinovou a materiální pomoc. Tato možnost je poskytována přímo na místě, nebo v případě dlouhodobějších problémů jim pomoc bude zprostředkována u jiné organizace. Podmínkou pravidelného čerpání potravinové a materiální pomoci je spolupráce na změně situace. 

Občané města mají také možnost konzultovat svou finanční situaci. Jedná se o poradenství a pomoc s oddlužením zdarma. Služba ale také funguje jako prevence, kdy je možné konzultovat zhoršenou finanční situaci dříve, než se domácnosti dostanou do dluhové pasti. Dluhové poradenství je poskytováno ve spolupráci s poradnou Člověka v tísni.

Rodinám pomohou také obědy zdarma

Město Tachov postupně zavádí i další formy pomoci. "Aktuálně již běží hrazení obědů jako forma sponzorského daru od společnosti BHS CORRUGATED Fertigungs, Montage, Service s.r.o. Všechny tachovské základní školy, tuto nabídku využily, do budoucna se domlouvá i zapojení mateřských škol," uvedlo město s tím, že základní školy prostřednictvím třídních učitelů vytipovaly děti, které na obědy nechodí a daly rodičům nabídku na proplácení obědů. Nabídku využilo již na dvě desítky rodin. V rámci cílené pomoci město rozšířilo možnost přihlášení do tohoto programu přímo rodičům a to formou on-line dotazníku na webu města.

"Přestože doufám, že služby Tachovského záchranného kruhu nebude potřebovat mnoho lidí, jsem ráda, že jsme je zavedli. Vážím si toho, že jsme našli koaliční shodu na nutnosti pomáhat adresně přímo našim občanům. Jsme díky tomu schopní vyčlenit lidské i finační zdroje města a zároveň nenahrazovat státní pomoc. Věřím, že to bude efektivní a užitečné pro všechny, kteří to potřebují," dodala Machová.