Ze svého trápení jsem se postupně vypsala, říká Šárka Šteinochrová, zakladatelka organizace Maminy s rakovinou

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - čtvrtek, 18. listopad 2021 18:56
Ze svého trápení jsem se postupně vypsala, říká Šárka Šteinochrová, zakladatelka organizace Maminy s rakovinou Foto: se souhlasem FN Plzeň

Maminkám s nádorovým onemocněním se v České republice dostává málo pozornosti. Šárka Šteinochrová prodělala rakovinu lymfatického systému v době, kdy se jí narodil syn Dominik. Zvládnout těžké období jí pomohlo nejen psaní blogu, ale i skvělá péče lékařů Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Osmadvacetiletá bývalá sestra ze stomatochirurgie pozorovala podivné potíže už rok a půl před tím, než jí diagnostikovali Hodgkinův lymfom – rakovinu mízního systému. K otokům se přidalo úmorné svědění kůže a uší, extrémní únava, ztráta na váze. Protože praktický lékař na nic nepřišel, věřila, že se potížím vyhne zdravým životním stylem a sportem. Po závodě Predator run se jí ale na krku objevila záhadná boule.

„Můj tehdejší šéf, primář Stomatologické kliniky FN Plzeň pan doktor Daniel Hrušák, se na mě podíval a naplno mi řekl, že to bude s největší pravděpodobností zhoubný nádor, lokalizace byla typická. Hned zajistil vyšetření.” V horní části těla měla asi padesát nálezů, které se množily téměř celý rok a půl od porodu. Diagnóza zněla Hodgkinův lymfom.

Osmdesát procent nemoci dělá hlava

V průběhu léčby se setkala s řadou komplikací, jako záněty žil, porucha trávení, alergie na mléko, mouku i maso. Kromě zdravotních problémů prožívala narušení své osobní role matky, ve chvílích, kdy chyběla energie na péči o vlastní batole. Manžel nemohl jako živitel rodiny přestat vykonávat zaměstnání.  Přes všechny náročné chvíle od počátku léčby se rozhodla vzít svoji nemoc jako výzvu. Nejnáročnější byl první rok. „Začala jsem tím, že jsem si ostříhala vlasy a oholila hlavu a udělala první krok proti nemoci. Pro spoustu žen není vůbec jednoduché, když přijdou o svou korunu krásy. Pochopila jsem, že abych se mohla uzdravit, musím být v psychické pohodě a pak budu více platná i svému dítěti,” říká Šárka.

Vyhledala psychoterapeutickou pomoc a udělala další změny. Založila blog, kde se ze svých peripetií začala vypisovat. Postupně přidala i malování a grafickou tvorbu. Začaly se na ní však obracet ženy s podobným osudem. Vše se propojilo, a dostala nápad založit organizaci Maminy s rakovinou. „V tom jsme, troufám si říci, v České republice unikátní,” dodává Šárka Šteinochrová.

U Mamin s rakovinou najdou radu a pomoc ženy napříč všemi nádorovými onemocněními nebo i ženy, které by si po léčbě přály ještě další děti. „Je to krásný příklad toho, že i po takové životní zkušenosti lze přijít do jiného stavu,” říká Šárka, které se díky asistenci v IVF profesora Zecha narodí druhé dítě. 

Organizace sdružuje stovky klientek napříč republikou

Téma a problematika onkologicky léčených maminek není celkově uchopena, existuje jen málo informací. Organizace začala působit v dubnu 2019 a na její činnosti se podílejí převážně ženy, které onkologické onemocnění prodělaly nebo se ho snaží zvládnout. Jsou proto rády, že se mohou se svými zkušenostmi podělit a být prospěšné. Díky větší kooperaci s dalšími odborníky získávají odpovědi na témata, která pacientky zajímají nejvíce.

Maminy s rakovinou pomáhají nemocným maminkám a jejich rodinám také zcela individuálně na žádost zajistit chod domácnosti. Vzdělávací a informační servis je v úplném základu doplněn i společnými setkáními, výlety či ozdravnými pobyty, které napomáhají udržet a zlepšit duševní zdraví, které je při onkologických onemocněních velmi důležité. Veřejnost informujeme o prevenci, o životě s rakovinou, o mateřství a související problematice, která v tomto období ovlivňuje mateřskou roli. Spolupracují s řadou různých organizací včetně FN Plzeň.

Šárka Šteinochrová je stále v péči Hematologicko-onkologického oddělení FN v Plzni. „Mám skvělou paní doktorku Alexandru Jungovou. Je neskutečně empatická,” popisuje s tím, že doktorka Jungová se stala také odborným garantem pro hemato-onkologická onemocnění. Za klinickou onkologii je to MUDr. Tomáš Svoboda, Ph. D. který vyniká svým přehledem a znalostmi.