Ze dna zpátky na vrchol. Plavec Jan Šefl poletí do Tokia!

Zveřejněno v Sport
Od - úterý, 11. květen 2021 16:45

Cítí obrovské zadostiučinění. Když dostal dopingový trest za kokain, zdálo se, že se mu zhroutil sportovní svět. Ale vyhrabal se ze dna zpět na vrchol a teď si užívá ohromnou satisfakci. Na čtvrtý pokus se plzeňský plavec Jan Šefl probojoval na olympijské hry. Co nevyšlo v letech 2008, 2012 a 2016, se mu povedlo nyní, ve třiceti letech. Cítí obrovské zadostiučinění. Když dostal dopingový trest za kokain, zdálo se, že se mu zhroutil sportovní svět. Ale vyhrabal se ze dna zpět na vrchol a teď si užívá ohromnou satisfakci. Na čtvrtý pokus se plzeňský plavec Jan Šefl probojoval na olympijské hry. Co nevyšlo v letech 2008, 2012 a 2016, se mu povedlo nyní, ve třiceti letech.

Na konci dubna ve slovenském Šamoríně splnil na trati sto metrů motýlek limit pro olympijské Tokio, čas 51,89 vteřin je zároveň českým rekordem.„Byly dvě varianty, jak limitu docílit. Buď ukrajovat náš čas o setinky a desetinky, anebo ulítnout. Druhá možnost byla méně pravděpodobná a svým způsobem vlastně i nudná,“ popisoval Jan Šefl, který loni na podzim přestoupil po dlouhých letech v mateřské Slávii VŠ Plzeň do Ústecké akademie plaveckých sportů.

Jak jste tedy s trenérem Janem Kreníkem systematicky posouvali vaše hranice?
Jednotlivé části závodu jsme mockrát nacvičovali. Situací, kdy jsem vzteky házel s věcmi, bylo mnoho. Po překonáni těchto strastí jsem získal ve své trati absolutní jistotu. Nic to nemění na tom, že i v novém českém rekordu vidím nedostatky. Kdysi mi jeden trenér řekl, že dokud není sportovec olympijským vítězem, nemůže být plně uspokojen.

Cítíte zadostiučinění po všem, čím jste si v minulých letech prošel?
Znamená to pro mě pohádku a puzzle dvou kluků, kteří si na podzim 2017 dali smělý, ale náročný úkol. Nebyla by to ovšem pohádka s hezkým koncem, nebýt ošklivého draka, čímž myslím rozhodčí komisi Českého olympijského výboru.

Abychom vše připomněli. Kvůli stopovému množství kokainu v těle, kdy vám drogu přimíchal kamarád do pití, jste dostal trest, 19 měsíců se nesměl pohybovat v profesionálním plaveckém prostředí. Plavecký svaz vaše vysvětlení uznal, ale právě komise ČOV nikoliv.
Budu dál parafrázovat. Drakův oheň a drápy byly silnější než naše pozemské schopnosti a dodnes jsem drakovi neodpustil. V cestě nám i potom stálo několik poměrně vysoce postavených překážek. Za limitem se schovává mnoho zklamání a významných životních rozhodnutí. Návrat a první závody, tedy mistrovství republiky 2019, nevraživé prostředí na českých bazénech. Nenáviděl jsem to! Do toho všeho přišel covid, navíc odchod z práce. Což rodiče těžce nesli. A po více než dvaceti letech jsem klubově opustil Plzeň a šel do Ústí. Další puzzle: všechno do sebe zapadá. Jsem ve věku, kdy se výkon jen tak nezjeví. Musíme brát v potaz trénink ve vodě, na suchu, regeneraci, jídlo… A hlavně mít chuť a energii každý kousek skládanky podstoupit.

V čem je kouzlo trenéra Kreníka, který se mimo jiné intenzivně zabývá analýzami plavecké techniky?
Než jsme s Honzou šli do spolupráce, můj osobní rekord na 100 metrů motýlek byl 52,65 vteřiny z léta 2017. Moc dobře jsme si uvědomovali, že budeme-li si chtít vybojovat místo na olympiádě, bude třeba přeplavat Rubáčkův český rekord z Říma 2009. Byli jsme od limitu 0,7 sekundy, což se možná zdá málo, ale na 100 metrech je to vlastně dost. Jednotlivé závody jsme natáčeli a rozebírali. Hledali jsme chyby a s každým následujícím se je snažili ovlivnit nebo nejlépe odstranit.

A to se vám povedlo..
Věřím, že se vrátím na nějakou úroveň a skončím jednou důstojně. Ne jako nějaký dopingový hříšník.