Zastupitelé Sušice o referendu o nemocnici a sportovní hale nerozhodli

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 17. červen 2021 14:18

Zastupitelstvo města Sušice neprojednalo návrh na konání místního referenda o rozšíření péče v městské nemocnici a o výstavbě sportovní haly za 130 až 150 milionů Kč. O vyhlášení bude hlasovat až mimořádné zastupitelstvo v červenci. Pětičlenný přípravný výbor pro konání referenda se ale na závěr šestihodinového jednání od tajemníka města dozvěděl, že už čtvrtý návrh výboru na konání plebiscitu je bez vady, což obdrží do datové schránky v pátek. Hned poté musí třetina z 21 zastupitelů požádat o svolání mimořádného zastupitelstva a pokud se referendum schválí bude mít starosta Petr Mottl (ODS) 90 dnů na jeho vyhlášení. Stále tedy není jasné, zda se stihne uspořádat ho spolu s volbami do parlamentu 8. a 9. října.

"Návrh referenda byl podán loni v 11. listopadu a podepsal ho zákonem stanovený minimální počet voličů, tedy zhruba 2200. Řeší tři otázky - rozsah zdravotní péče v naší nemocnici, závazek města neprodat nemovitosti sloužící nemocnici k poskytování péče a třetí otázka je o odkladu stavby sportovní haly minimálně o dva roky," uvedla opoziční zastupitelka Milena Stárková (ČSSD), která se dohodla s přípravným výborem, že přednese jeho argumenty. Kvůli nouzovému stavu byly administrativní lhůty prodlouženy až do 11. dubna, kdy začala radnice návrh kontrolovat a řešit. "Městský úřad nezpochybnil ani otázky, ani podpisy, což jsou dvě zásadní věci, na nichž může konání referenda snadno pohořet," uvedla. Úřad vyzval přípravný výbor k doplnění odhadu nákladů na budoucí chod nemocnice včetně obnovy lůžkové chirurgie; dnes je tam "jen" lůžková LDN, interna, ambulance a pohotovost. Výbor návrh přepracoval, ale úřad ho stále ve stejné věci vyzýval k doplnění. Výbor, který to veřejně označil za obstrukce, se pak obrátil na právníka, který podal žalobu na krajský správní soud do Plzně. Soud výboru nevyhověl kvůli předčasnosti podání. Tajemník úřadu Petr Novák dnes striktně odmítl obstrukce s tím, že výbor nedokázal třikrát po sobě doplnit odhad nákladů nemocnice. Podle Stárkové existuje judikát soudu, který tyto požadavky považuje za nadbytečné. "Soud žalobu zamítl a potvrdil tak, že žádné obstrukce ani naschvály městský úřad nedělal," uvedl Mottl. Dodal, že zastupitelé dostali na stůl 28stránkový materiál zpracovaný tajemníkem, kde je "celá problematika velmi dobře popsaná".

"Dozvěděli jsme se, že nám za dva dny přijde do datové schránky, že návrh na vyhlášení referenda je konečně bezvadný a že už nic nebrání tomu, aby se vyhlásilo. To je zpráva, kvůli které jsme tu dnes byli," řekl zástupce přípravného výboru Jan Janda. Skvělou zprávou je podle něj také to, že soud potvrdil, že návrh je bez vad a že otázky nejsou manipulativní. Podle Jandy bude v červenci mimořádné zastupitelstvo, které svolají už dohodnutí zastupitelé za opozici, hlavně Nezávislí ze Sušice, i někteří koaliční Piráti. Podle Jandy zatím není jisté, zda se referendum svolá v termínu voleb do Sněmovny. "Straší je tam ta hala, tu otázku by tam nechtěli mít, to se bude ještě projednávat na zastupitelstvu," uvedl.

Sušická nemocnice se potýká s dlouhodobými problémy a s nedostatkem personálu, řada zdravotníků pracuje jen na dohody o činnosti, nikoliv na hlavní pracovní poměry. Město na provoz doplácí desítky milionů ročně, loni přes 60 milionů, letos má zatím v rozpočtu 29 milionů Kč. Kraj, který od konce loňského roku jedná s vedením města, předložil před třemi týdny Sušici dvě varianty řešení. Nemocnici by mohlo buď dál provozovat město a kraj by přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by ji prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval kraj. Drahou sportovní halu aktivisté nechtějí, podle nich by zbylo více peněz na záchranu nemocnice.

Více o dění na středečním zastupitelstvu se dozvíte ve čtvrtek od 17 hodin v premiérovém vysílání ZAK TV.

čtk+osm