Zastupitelé Sušice neschválili smlouvu o bezplatném převzetí nemocnice krajem

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 15. únor 2024 11:12
Zastupitelé Sušice neschválili smlouvu o bezplatném převzetí nemocnice krajem Zdroj: nemocnice Sušice

Sušičtí zastupitelé dnes nepřijali smlouvu, kterou Plzeňský kraj nabídl městu bezplatné převzetí městské nemocnice a zachování rozsahu zdravotní péče. Pro přijetí smlouvy bylo deset opozičních zastupitelů za Piráty, Nezávislé ze Sušice, KDU-ČSL a ČSSD, proti hlasovalo nebo se zdrželo 11 koaličních zastupitelů z ODS, ANO a Sušické veřejnosti. Nemocnice, na jejíž provoz město doplácí kolem 30 milionů korun ročně, tak zatím zůstává v provozu města. Kraj dal městu lhůtu na přijetí smlouvy do konce května. Starosta Petr Mottl (ODS) nevyloučil další jednání s novým vedením kraje po podzimních krajských volbách.

Nemocnice se potýká s problémy, kvůli nedostatku lékařů postupně přišlo o lůžkovou internu, JIP i chirurgii a nyní zde funguje jen interní a chirurgická ambulance, LDN s 80 lůžky, rehabilitace a komplement s laboratořemi, sonem a rentgenem. Vyjednávání s krajem o převzetí nemocnice město zahájilo v roce 2015. Krajští zastupitelé návrh smlouvy, která předpokládá bezúplatné převedení celé nemocnice a její začlenění do krajských nemocnic, schválili loni v listopadu. Hejtmanství a vedení města ale mají rozdílné představy o podobě převodu.

"Když pominu technicko-právní argumenty, že je smlouva hodně obecná, poměrně stručná a krátká, tak z mého pohledu není nabídka adekvátní tomu, co by si nemocnice představovala. Není tam přidaná hodnota oproti původnímu stavu, ba naopak. A zároveň by se město zbavilo majetku v hodnotě půl miliardy korun bez podrobnějších záruk toho, že tam bude provozovaná nějaká zdravotnická činnost," řekl Mottl.

Podle místostarosty Karla Požárka (Sušická veřejnost) kraj ve smlouvě garantuje zachování současného stavu. Při jednání pracovní skupiny ale podle něj zástupci kraje uvedli, že kraj by například negarantoval udržení 24hodinového provozu chirurgické ambulance, pochybnosti měl i o zachování pohotovosti.

Opoziční zastupitel a náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hais (Piráti) uvedl, že kraj teď nemůže zaručit větší rozsah péče, než nyní nemocnice nabízí. "Jestli by se ten rozsah péče třeba postupem času rozšířil, nemůžeme v tuto chvíli říci," uvedl Hais, který byl od září 2019 rok jedním ze dvou jednatelů, kterým se podařilo v nemocnici obnovit lůžkové provozy. Město je ale pak odvolalo a od té doby se lůžková oddělení opět postupně zavírala. "Situace je teď jasná, nemocnice zůstává pod městem, zastupitelé se tak rozhodli a nemocnice pojede tak, jako jede poslední tři roky a bude to pro ní hodně těžké. S krajem by rozhodně měla větší šanci i perspektivu," řekl ČTK po hlasování Hais.

"Do nemocnice dalo město za poslední roky 160 milionů korun. A stačí se podívat na trend - situace se nelepší a rok od roku se zhoršuje," uvedl druhý z někdejších jednatelů zastupitel Václav Rada (Piráti).

Místostarosta František Jelínek (ANO) se zdržel hlasování kvůli tomu, že se obává, že pod krajem by se péče ještě víc omezila. "Já jsem vždy byl pro převod nemocnice na kraj, a to i za jednu korunu, ale bohužel při jednání pracovní skupiny bylo řečeno, že bude omezený provozní čas rentgenu a laboratoře a chirurgické ambulance. Dostaneme se do situace, kdy převedeme provoz nemocnice za půl miliardy, a nemocnice stejně v 15:00 zavře a bude v ní fungovat jen LDN," řekl.

Na stále se zmenšující rozsah péče, na střídání jednatelů a nesplněné sliby o rozjezdu nových zdravotnických služeb v nemocnici upozornila i opoziční zastupitelka Jitka Kroupová (Nezávislí ze Sušice). Řekla také, že situace z posledních let neodpovídá referendu, v němž obyvatelé města v roce 2021 jednoznačně podpořili udržení rozsahu péče.

Vedení sušické radnice navrhovalo loni kraji bezplatný pronájem nebo výpůjčku nemocnice. To se ale kraji nelíbilo a převedení nemocnice do jeho majetku označil za základní podmínku.

čtk