Zámek Červené Poříčí letos zahájil velkou obnovu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 4. leden 2020 14:14
Červené Poříčí zámek Červené Poříčí

Rozsáhlé opravy za 30 milionů korun odstartoval na podzim zámek v Červeném Poříčí na Klatovsku, který je od roku 2010 národní kulturní památkou. Díky dotaci z ministerstva kultury se bude opravovat část budov v předzámčí, fasády, vstupní průjezd, ale třeba i třetina ohrazení celého areálu, jež získá svou původní podobu včetně vstupních bran do zámeckých zahrad. Obnova by měla končit na jaře 2021. Opravy zahrnou 15 vnitřních prostor, včetně chodeb a vnitřních schodišť, asi v devíti opravených místnostech vznikne nová expozice, řekl kastelán Marcel Čermák.

Objekt, považovaný za výjimečnou ukázku saské renesance, dlouhá desetiletí užívaly Lesy ČR. Památkový ústav zámek převzal v roce 1997 a od té doby se postupně opravuje. Roky se vyklízel, bouraly se nevhodně dostavěné příčky. Návštěvníkům se zatím ukazují asi dvě třetiny vnitřních prostor hlavní zámecké budovy. Místnosti nejsou plně vybaveny, zámek zatím lidem zprostředkovává pohled na postupný proces obnovy a oprav památek.

I když třicetimilionová investice je asi největší částka, kterou zatím zámek dostal, je to podle kastelána zhruba desetina sumy, kterou by v dalších letech potřeboval na úplné dokončení obnovy. V nově opravených místnostech vznikne nová expozice. "V současné době už připravujeme téma, mělo by se věnovat rodu Habsburků, kteří zámek vlastnili ke konci 19. století," řekl Čermák. Od soukromého sběratele z Nizozemska se podařilo získat napoleonika, což jsou předměty patřící rodině Napoleona Bonaparteho, jehož rodinní členové Červené Poříčí vlastnili v první čtvrtině 19. století.

Na zámku se už v polovině 19. století trvale nebydlelo a panství sloužilo hlavně jako zdroj příjmů z velkostatku. Na zámku už bydleli sloužící, ve 20. století sloužil pro zaměstnance Lesů ČR. V objektu se tak nezachoval původní mobiliář, který by mohl jít do nově opravených místností. "Ten potenciál zámku už trochu známe a víme, co budeme do budoucna potřebovat, takže víc jak 15 let shromažďujeme a sbíráme, abychom měli pak z čeho instalovat," uvedl Čermák. Budoucí vybavení získala památka darem, něco bylo pozůstalostí, něco i výkupy z ciziny nebo z aukčních síní. Část nábytku získal zámek také od státu z mobiliáře, který byl před předáním restituentovi v bývalém vládním zámku Koloděje.

Už letos zámek předělal dřívější kočárovnu a později garáž Lesů ČR na čekárnu pro návštěvníky a zázemí třeba pro venkovní svatby. Díky státní dotaci také postavil novou peletovou kotelnu pro celý areál. Plně automatické kotle postačí na vytopení současných i budoucích potřeb zámku.

čtk