×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Záblesk naděje pro lyžaře. Špičák otevře alespoň jednu sjezdovku

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 19. leden 2023 10:23
Záblesk naděje pro lyžaře. Špičák otevře alespoň jednu sjezdovku ilustrační. Foto: Ski areál Špičák

Znovu po týdnu se v sobotu 21. ledna otevře lyžařům alespoň jedna sjezdovka v největším lyžařském středisku Železnorudska - Ski&Bike Špičák. Na tzv. Spodní šanci se bude lyžovat s třicetiprocentní slevou na skipasy. V žádném jiném areálu v oblasti se pravděpodobně lyžovat ještě nebude.

„Zasněžování jsme díky mrazům spustili hned v neděli 15. ledna, ale přírodní sníh skoro žádný nepřipadl, takže jsme rádi, že můžeme lyžařům nabídnout alespoň jednu trať. V průběhu příštího týdne bychom pak chtěli přidat další,“ uvedl Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák.

Středisko od soboty 21. ledna opět nabídne všechny další služby, lyžařskou školu, půjčovnu či úschovnu vybavení. Opět o další týden tentokrát na sobotu 29. a neděli 30. ledna, se posunuly zahajovací termíny tradičních víkendových šestidenních kurzů.

Ostatní areály západočeské Šumavy zatím stojí. "Kdo má sněhová děla, jede naplno, v noci to tu hučí a vlekaři přidělávají sníh, jak to jde," řekla Iva Juhová ze železnorudského infocentra. Sněhu podle ní v posledních dnech napadlo do deseti centimetrů, což zatím není dost, aby mohla vyjet do terénu rolba pro úpravu stop pro běžkaře. Město ale není opuštěné. "Opravdu hodně jezdí školy na lyžařské kurzy. Teď měly pár hezkých dní, kdy už nepršelo, tak mohly chodit aspoň ven na procházky," řekla Juhová. V Železné Rudě jezdí jen sedačková lanovka na Pancíř, lanovka jezdí i v Německu na Velkém Javoru, i tam ale jen pro pěší. Ani na Javoru nemají dost sněhu na zahájení sezony. Kvůli nedostatku sněhu se nelyžuje ani v dalších areálech - v Kašperských Horách nebo v Nýrsku. Sníh není ani v Českém lese, ani tam se proto neupravují stopy pro běžkaře.