Záblesk k obratu? V Plzeňském kraji výrazně klesl týdenní počet pozitivních testů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. březen 2021 11:52
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

V Plzeňském kraji přibylo v uplynulém týdnu 6067 nově potvrzených nákaz koronavirem, což je o 1177 méně než v předchozím týdnu. Od poloviny ledna týdenní počty nových případů neustále rostly, nyní se poprvé v porovnání s předchozím týdnem snížily. S koronavirem žije kraj už rok, první případ se objevil loni 10. března. Od té doby se nakazilo v kraji 83.919 lidí, což je 14,2 procenta všech jeho obyvatel. I přes mírný týdenní pokles nových případů jsou nemocnice v kraji plně vytížené, chybí hlavně lůžka intenzivní péče. 

Rekordní týdenní nárůst nových případů byl mezi 26. únorem a 4. březnem, kdy v kraji přibylo 7244 nakažených lidí, o týden dřív to bylo 7182. I když počty nově nakažených lidí v uplynulém týdnu klesly, počty úmrtí budou zřejmě vyšší. Za posledních sedm dní zemřelo v kraji 147 lidí s nemocí covid-19. O týden dřív jich sice bylo 152, počty zemřelých z posledních dní se ale ještě navýší, protože ministerstvo údaje o úmrtích zpětně upřesňuje podle došlých hlášení. Od začátku pandemie zemřelo v kraji 1441 nakažených lidí, z toho 236 v březnu. Na prvních 11 dnů března tak připadá víc než 16 procent všech úmrtí s covidem od začátku pandemie v kraji. Za celý únor zemřelo v kraji 376 nakažených lidí.

Nemocnice v kraji fungují už několik týdnů na hraně kapacit, i přes výrazné navýšení počtu lůžek pro covidové pacienty, stále chybí intenzivní lůžka, přestože je potřebuje stále víc nemocných lidí. Podle ministerstva je dnes v nemocnicích v kraji volných 24 ze 176 intenzivních lůžek JIP/ARO, žádné ale není pro covidové pacienty. Volných je sedm ze sta upravených intenzivních lůžek s plicní ventilací pro pacienty s covidem. Reprofilizovaných standardních lůžek s kyslíkem určených pro nemocné s covidem je v kraji 72 z 545. Standardních lůžek s kyslíkem není obsazeno 362 z 1182, volná ale nejsou pro covidové pacienty. K dispozici jsou dva z pěti přístrojů ECMO na mimotělní okysličování krve.

V kraji bylo dosud aplikováno 53.565 dávek vakcíny. Za týden tak lékaři očkovali téměř 12.000 lidí. V Plzni se dnes na zkušební provoz otvírá velkokapacitní očkovací centrum, v provozu ale může být jen tehdy, pokud do kraje přijde dostatek vakcín. Alespoň jednu dávku dostalo 39.708 lidí, což je 6,7 procenta obyvatel kraje. Oběma dávkami je očkováno 13.857 lidí. Seniorů nad 80 let je druhou dávkou očkováno 5030. V příštím týdnu nebude přibývat zřejmě mnoho nově naočkovaných lidí, protože došlé dávky vakcíny půjdou z velké části na druhé dávky očkování.

čtk