Za vraždu bezdomovce vyměřil soud Vietnamci 17 let vězení

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 5. prosinec 2019 18:43
Krajský soud Plzeň Krajský soud Plzeň. Foto: Richard Beneš

Sedmnácti lety vězení potrestal dnes Krajský soud v Plzni letošní brutální vraždu pětapadesátiletého bezdomovce v Chebu. Odsoudil za ní sedmadvacetiletého Vietnamce Quoc Thang Hoanga. Trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou, soud mu také uložil vyhoštění z České republiky na dobu neurčitou. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal.

Podle soudu Hoang 10. března v pasáži hypermarketu v Chebu muže po předchozí rozepři uhodil pěstí. Když spadl na zem, kopal ho do hlavy a dupal mu na obličej. V útoku na bezvládného muže, který se nijak nebránil, pokračoval, dokud ho násilím neodtáhla ostraha. Napadený muž utrpěl mnohonásobné zlomeniny obličejového skeletu, lebeční klenby a spodiny lebeční, těžká poranění mozku a další zranění, jimž po pěti dnech v plzeňské nemocnici i přes vysoce specializovanou péči lékařů podlehl.

Hoanga původně státní zástupce obžaloval z vraždy se základní trestní sazbou od deseti do 18 let, soud ale nakonec jeho jednání vzhledem k brutalitě a surovosti útoku překvalifikoval na přísněji posuzovaný skutek, kde mu hrozilo 15 až 20 let nebo dokonce výjimečný trest. Ten nepřipadal v úvahu, neboť podle soudce znalci zcela nevyloučili možnost nápravy.

Obžalovaný u soudu nevypovídal, při vazebním řízení dříve popsal, že poslední tři až čtyři roky žije venku, toulá se po Chebu, nikde nepracuje a nemá ani žádný příjem. Pomáhají mu rodiče a sourozenci. Dříve užíval i drogy. O incidentu řekl, že to byl klasický konflikt. S bezdomovcem jich prý měl v minulosti několik. V kritický den ho údajně muž napadl, nejdřív se hádali, pak se začali strkat a pak prý ho nakonec starší muž udeřil do obličeje. Hoang mu ránu vrátil a bezdomovec prý pak zakopl o schod a spadl. Obžalovaný přiznal, že ho na zemi ještě párkrát kopl, popřel ale, že by mu dupal na obličej. Nevšiml si ani, že by byl druhý muž v bezvědomí nebo že by krvácel, vypověděl tři dny po činu.

Soud ale o jeho vině neměl pochyby. Incident nebo jeho část vidělo několik svědků. Jejich popisu útoku odpovídalo i zjištění patologů o zraněních napadeného muže. Podle znalců byl útok likvidační, vedený velkou silou a brutalitou. Obžalovaný útočil na muže především v době, kdy ležel na zemi a nebyl schopen se bránit. "Napadený si šel nakoupit a z nákupu se už nevrátil, protože potkal obžalovaného, který ho ukopal k smrti. Ukázal tím naprostou neúctu k hodnotě lidského života," dodal soudce.

čtk