Vypěstujte si mochyni, dekoraci i zdroj antioxidantů

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - středa, 14. duben 2021 11:59
mochyně pěstování plzen cz ilustrační, pixabay

Židovskou třešeň neboli mochyni, jistě znáte ze zahrad vašich babiček. Je atraktivní pro své oranžové balonkové květy, ze kterých se často vyrábějí podzimní dekorace. Plody však nejsou příliš chutné. Nyní také můžete pěstovat mochyni peruánskou. Letničku, která rozzáří vaši zahradu a má chutné sladkokyselé plody.

ilustrační, pixabay

Mochyně peruánská se u nás pěstuje jako letnička. Její oranžové plody můžete jíst čerstvé i sušené. Používají se i na ozdobu koktejlů. Physalis edulis pochází z Jižní Ameriky, odkud získala svůj další název třešeň Inků. Je to menší keřík, který pro svůj růst potřebuje přímé slunce a lehkou výživnou půdu. Některým lidem, se daří její pěstování i na balkoně, pokud má dostatečně velký květináč a střední zálivku.

Plody mochyně peruánské neslouží jen jako dekorace, mají prospěšné účinky i pro naše tělo. Obsahuje větší množství antioxidantů. Posilují imunitu, snižují krevní tlak, chrání naše ledviny i nervový systém.

Pozor však, celá rostlina je mimo plodů jedovatá. Patří do čeledi lilkovitých, jako lilek nebo brambory. Samotná rostlina obsahuje solanin, který vyvolává průjem a ve větším množství může způsobit zrychlený dech a tep.

ilustrační, pixabay