Vydejte se po afrických stopách Expedice Z101 v plzeňské zoo

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 7. září 2022 07:32
Vydejte se po afrických stopách Expedice Z101 v plzeňské zoo Linda Piknerová a Tomáš Vaňourek. FOTO: Kateřina Misíková

Západočeská Expedice Z101, která již patnáct měsíců putuje Afrikou po stopách legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, na své cestě pořídila množství fotografií, které si nyní mohou prohlédnout návštěvníci plzeňské zoo v kapličce Meditteraneum. Výstava nazvaná Napříč ostrovní Afrikou zde bude k vidění až do 30. září.

„Výstava zachycuje světově ohrožené druhy, které jsme měli možnost na místě poznat a popsat. To je zároveň jeden z odkazů pana Zikmunda, protože když cestujete, musíte být popisní. Jsou to menší prostory, proto jsme se snažili udělat ten koncept fotografií do zakřivení, aby měli návštěvníci plný rozsah obrázku a mohli jej plně vnímat,“ říká cestovatel, spisovatel a dnes už i fotograf Tomáš Vaňourek k výstavě velkoformátových fotografií, kterou pořádá Zoologická a botanická zahrada města Plzně.

Projekt Expedice Z101 zdaleka nekončí, od podzimu 2022 na své cestě pokračuje dál. „Nejbližší kroky povedou zpátky do Chartúmu, ve kterém na nás čeká odstavený expediční speciál George (pozn. red. automobil pojmenovaný na památku Jiřího Hanzelky). Zanechal jsem ho tam v jedné garáži v centru města na počátku ostrovní etapy před čtyřmi měsíci,“ prozradil Tomáš Vaňourek exkluzivně redakci Plzeň.cz na slavnostní vernisáži.

„Naší africkou etapu si navíc nejspíš prodloužíme a pojedeme po západním pobřeží zpátky do Maroka, které jsme museli vynechat. Dále do Alžírska a pak nás čeká ještě Latinská a Severní Amerika, takže si myslím, že minimálně do roku 2025 máme spoustu práce,“ uzavírá své plány Tomáš Vaňourek.

Komerční inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund se potkali v Praze na vysoké škole, 22. dubna 1947 opustili poválečné Československo v přesvědčení, že jejich cesta přes polovinu planety může napomoci prezentaci československých výrobků a zahraničnímu obchodu. Během cesty se z nich ale stali novináři, fotografové, dokumentaristé a cestovatelé, kteří svými reportážemi přinášeli svědectví o životě na vzdálených kontinentech.