Volby se blíží. Kdo by je ovládl v Plzni a Praze?

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 15. srpen 2022 14:44
Volby se blíží. Kdo by je ovládl v Plzni a Praze? ilustrační. Foto: pixabay

Už jen necelých šest týdnů zbývá do doby, než Češi znovu vyrazí k volebním urnám. Jak by Češi rozdaly karty, pokud by se volilo už dnes? Podle předvolebního průzkumu agentury Phoenix Research má například v Plzni největší podporu hnutí ANO + nezávislí, naopak v Praze zase vládne koalice SPOLU.

V Plzni se aktuálně největší podpoře těší hnutí ANO + nezávislí. Zatímco v červenci by je volilo 27,9 procent lidí, v srpnu už 28,4. Naopak propad za poslední měsíc zaznamenala v západočeské metropoli koalice SPOLU. Ještě v červenci by volby těsně vyhrála s 28,6 procenty. V srpnu už ale dosáhla jen na 25,4 procent. Na třetí pozici by skončili Piráti s 9,6 procenty, čtvrtý STAN by volilo 7,2 procent. Oproti červenci v srpnu lehce posílilo SPD (aktuálně 5,7 procent) a Plzeň v srdci (4,5 procent).

V hlavním městě je situace jiná. Volby by tam ovládla koalice SPOLU. Podle průzkumu agentury Phoenix by ji volilo aktuálně 26,5 procent. Druhé hnutí ANO pak kleslo za poslední měsíc z 19,3 procent na 17,1 a dotahuje se na něj Praha sobě s 15,6 procenty. Velmi špatný výsledek mají v hlavním městě Starostové, kteří spadli už na 3,7 procent.