Voda v koupalištích Plzeňského kraje je stále vhodná ke koupání

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 28. srpen 2020 00:02
plzen_cz_koupání rybík ilustrační foto

I na konci prázdnin je v Plzeňském kraji ve venkovních koupalištích voda vhodná ke koupání. Místy se její kvalita dokonce zlepšila. Na zhoršenou jakost vody upozorňují hygienici podle posledních dostupných údajů z měření pouze na koupalištích ve Velharticích na Klatovsku a v Babylonu a ve Smržovicích na Domažlicku, kde kvalitu vody hodnotí na pětibodové škále třetím stupněm. V koupacím biotopu v Dobřanech a v jezírku v areálu Škodaland v Plzni se naopak kvalita vody zlepšila ze čtvrtého na druhý stupeň, a nepředstavuje tak pro plavce výraznější hygienické riziko.

Některá koupaliště evidují letos v porovnání s loňskem také výrazně vyšší návštěvnost. Například v biotopu Kotynka v Dobřanech evidují za letošní srpen zatím 5480 vstupů, loni to bylo na celý srpen 1463 vstupů. Také v červenci přišlo oproti loňsku výrazně více lidí.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase je dobrá kvalita vody ke koupání například v přehradě Hracholusky u hráze, kde je vysoká průhlednost vody. Kvalitní vodu nabízejí také bolevecké rybníky v Plzni.

Hygienici uvádějí na rybnících v Plzni teplotu vody okolo 24 až 26 stupňů Celsia. Přírodní rybníky mají nejvyšší kvalitu vody, pouze v jezírku Košutka, v Seneckém a Šídlovském rybníku je podle hygieniků voda na druhém stupni kvality, což znamená, že má jen nepatrně zhoršené vlastnosti a je jen nízká pravděpodobnost případných zdravotních komplikací. Podobně je na tom voda v přehradě Hracholusky v oblasti Na Radosti, u hráze je nejvyšší stupeň kvality vody. Bez problémů jsou také koupaliště na Tachovsku, lom starý Klíčov na Domažlicku, koupaliště v Kolinci na Klatovsku nebo koupaliště v Rokycanech.

čtk