Vláda schválila ošetřovné pro OSVČ, mění se čas nákupů pro seniory

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 19. březen 2020 22:06
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Vláda na svém čtvrtečním jednání rozhodla, že stát doplatí ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří zůstali doma. Po pouhém jednom dni také změnila rozhodnutí, kdy si mají lidé nad 65 let chodit nakupovat. Nově to od pátku bude od 7 do 9 hodin.

Stát nově doplatí ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří zůstali doma. Návrh nového zákona dostane Sněmovna, probrat by ho měla v úterý. Ošetřovné se nyní vyplácí devět dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let.

Hodně diskutovaným tématem jsou hodiny, kdy si mohou nakoupit v obchodech senioři nad 65 let. Ve čtvrtek byl vstup mladším lidem zakázán od 10 do 12 hodin. Jak se ukázalo, seniorům ale tato doba příliš nevyhovovala a po jejich stížnostech se čas mění. Nově tak budou mít rezervovaný čas 7 - 9. Jenže ani to nepůsobí příliš ideálně. Pro pracující se totiž otevře možnost nakoupit si paradoxně až v momentě, kdy už budou ve většině případů v zaměstnání. Komplikací může být toto omezení také pro ty, kteří jdou z noční služby.

Vláda zároveň bude přispívat firmám na mzdy, aby nepropouštěly zaměstnance. Další novinkou, kterou vláda schválila je ta, že přes hranice budou moci od noci na sobotu pendleři jen s razítkem, které bude policie na hranicích dávat každému ráno při výjezdu a při návratu.