Vláda rozhodla: Zavřou divadla, kina či ZOO, ruší se sportovní zápasy. Restaurace jen do 20 hodin

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 8. říjen 2020 18:13
vlada cr ilustrační foto

Od pondělí zůstanou minimálně na 14 dnů zavřená divadla, kina či zoologické zahrady. Vláda zároveň zakázala sportovní akce uvnitř i venku, pauzu si tak dají například i extraligoví hokejisté i prvoligoví fotbalisté. Už od pátku se zavírají posilovny a bazény. Další omezení čekají také restaurace a bary, ty budou moci mít otevřeno jen do 20 hodin. Školáci na druhém stupni pak budou rozděleny na dvě skupiny, do školy budou chodit pouze ob týden.

"Velmi jsme diskutovali o tom, jaká opatření musíme přijmout, abychom nepříznivý stav zvrátili. Čísla, která aktuálně známe, jsou známkou toho, že další stabilizace dosavadními opatřeními není možná. Máme poměrně vysoce narůstající počet osob, které vyžadují zásadní lékařskou péči. Musíme tedy omezit kontakty osob. Rozhodli jsme se na dobu 14 dnů velmi drasticky omezit volnočasové aktivity a prakticky je zmrazit,“ oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Od pondělí tak podle Prymuly dojde k zavření všech kulturních událostí, divadel, kin, lidé nebudou moci vyrazit ani do ZOO. „Musíme omezit počet osob, které se setkávají mimo rodinu,“ řekl Prymula s tím, že ve vnitřních prostorech bude počet osob pro akce obecně omezen na deset, venku pak na dvacet. Podle ministra zdravotnictví nebudou uzavřené tzv. food courty v obchodních centrech, u každého stolu ale budou moci sedět pouze dvě osoby, omezené bude také internetové připojení.

Ruší se sportovní zápasy, další omezení pro restaurace a hospody

Smůlu mají také sportovci. Zrušeny totiž budou všechny ligové soutěže. Výjimkou budou mezistátní utkání, která se ale odehrají bez diváků. Venku bude možné amatérsky sportovat, pouze ale do počtu 20 osob. Už od půlnoci začne na dobu 14 dnů platit opatření, které zavírá fitness a koupaliště.

Od pondělí se také zkrátí otevírací doba restaurací a hospod. Ty budou muset nejméně pro následující dva týdny zavřít ve 20 hodin. "Chceme, aby lidé mohli jít na večeři, ale nechceme, aby tam trávili volnočasový program," dodal Prymula.

Střídavá výuka na druhém stupni

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) zatím nedojde k omezení na prvních stupních základních či mateřských škol. Od pondělí bude ale povinné distanční vzdělávání na všech vysokých školách. Povinná distanční výuka platí také pro střední školy.

Na druhém stupni základních škol bude nově probíhat prezenční výuka ob týden, kdy se budou střídat dvě skupiny žáků v každé třídě. 26. a 27. října, tedy dny před oficiálními podzimními prázdninami, budou také vyhlášeny dva dny volna na všech školách.