Vláda rozhodla: Zavírají se školy i restaurace. Setkání jen v šesti lidech

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 13. říjen 2020 09:48
vlada cr ilustrační foto

Další velká opatření jsou tu. Od středy 14. října se po rozhodnutí vlády přechází školy včetně prvního stupně základních škol na distanční výuku, restaurace či bary se zcela zavírají a to až do 3. listopadu. Shromáždit se může pouze šest osob, povinné budou také roušky na zastávkách MHD. Zakázaná bude konzumace alkoholu na veřejnosti.

"Máme jeden pokus a ten musí být úspěšný. Chceme požádat občany o porozumění, nechceme riskovat scénář Izrael nebo Itálie na jaře. Rozhodování bylo složité, ale máme jasnou vizi, jak se vrátit do normálu," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Od středy 14. října do 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii uzavřeny školy včetně prvního stupně. "Rodiče s dětmi na prvním stupni dostanou 60 procent ošetřovné s minimem 400 korun denně," podotkl Babiš. Stejně jako na jaře budou vyčleněna školská zařízení k zajištění péče o děti pracovníků záchranného systému, hlavně sestřičky a lékaře.

Restaurace, bary a kluby budou muset být od středy do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu, uzavřeny. Až dosud musely zavírat ve 20 hodin. Fungovat mohou výdejní okénka, a to pouze do 20 hodin.

Po nějaké době dojde také k rozšíření povinnosti nošení roušek. Nově je budete muset nasadit i při čekání na zastávkách MHD.

Na veřejně přístupných místech bude zakázáno pití alkoholu. Vláda tak reaguje především na situace, kdy se lidé po zavírací době restaurací, která je nyní ve 20:00, přesouvají na ulici a ve skupinkách pokračují v hovoru či zábavě. "„Cílem je omezit popíjení alkoholu v jakémkoliv zevním prostoru, aby nebyla zneužívána ta výdejová okénka,” vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Shromáždit se bude moci ve vnitřních i vnějších prostorách maximálně šest osob.