Vláda přitvrdila: Zákaz nočního vycházení, v neděli zavřené obchody

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 26. říjen 2020 22:55
vlada cr ilustrační foto

Od středy 28. října je nově zakázán volný pohyb v čase od 21 hodin do 4:59 ráno s výjimkou cest do zaměstnání a dalších neodkladných záležitostí. V souvislosti s tím budou obchody zavírat nejdéle ve 20 hodin, v neděli pak budou mít zcela zavřeno. O nových opatřeních rozhodla v pondělí vláda.

Zákaz nočního vycházení platí od středečního večera. A to mezi 21:00 do 4:59 ráno. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání, kvůli neodkladným záležitostem například kvůli ochraně života, pokud je pohyb venku zároveň výkonem povolání. Případně budou moci lidé venčit psy ve vzdálenosti do 500 metrů od domova. "Dochází k řadě nepovolených akcí v domácích prostorech, které jsou velmi rozsáhlé. Policejní orgány teď budou mít právo to řešit," vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Velké debaty se vedly také kolem farmářských trhů. Nově je zakázán prodej s tím, že se nevztahuje na pojízdné prodejny, jezdící po obcích a také na prodej ovoce a zeleniny, mléka, mléčných výrobků, masa, vajec, pekařských, cukrářských výrobků, výrobků z medu - vše z domácí provenience. Odstupy mezi stánky musí být alespoň dva metry, v jeden čas tam smí být maximálně 20 lidí na 400 metrů čtverečních a nesmí se zakoupené zboží konzumovat na místě.

Dalším opatřením je zavedení home officů. To by mělo být podle Prymuly přikázáno všude tam, kde je to možné. Mělo by se to týkat všech struktur - tedy státních i nestátních.

"Jsme v situaci, kdy nedochází k poklesu. Musíme přijmout veškerá opatření se strategií nepoškodit ekonomiku, ale zároveň taková, která zabezpečí pokles," dodal Prymula.