Zájemci došli. Velkokapacitní očkovací centrum zavírá své dveře

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 29. září 2021 13:07
Zájemci došli. Velkokapacitní očkovací centrum zavírá své dveře Foto: Plzeňský kraj

Posledních pár zájemců a konec. Ve středu 29. září v 15 hodin se uzavře velkokapacitní očkovací centrum, které kraj vybudoval v sále Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni na Skvrňanech. Od 12. března, kdy byl zahájen zkušební provoz, tam bylo vyočkováno 92 736 dávek.

"Celkem máme naočkováno 63 procent obyvatel kraje z těch, kteří se mohou nechat očkovat. Největší radost mi dělá, že jsme dosáhli ve věku nad 60 let proočkovanosti v rozmezí 73 - 90 procent. Za nesmírně důležité považuji, že máme v pobytových zařízeních naočkováno 89,8 procent klientů, u zaměstnanců pak necelých 73 procent," uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. Když se kraj rozhodoval, kde své největší centrum vybudovat, měl několik variant. "Jezdili jsme po Plzni a hledali místo. Měli jsme nabídky od Plzeňského Prazdroje, do areálu DEPO2015, do Techmanie. Nakonec jsme se ale rozhodli pro tento sál z důvodu, že šlo o krajské zařízení a bylo nové. Mohli jsme vytvořit velmi dobře potřebné průtokové očkování. Bylo tu i přístupné parkování i MHD," vysvětlila hejtmanka.

Na provozu očkovacího centra se podílelo asi 250 dobrovolníků, z toho asi 40 lékařů. Samotné velkokapacitní centrum dostala na starosti Rokycanská nemocnice. "První, co nás tehdy napadlo bylo, jak zajistíme personál. Bylo nám jasné, že bez pomoci dobrovolníků to nejsme schopni zvládnout. Naštěstí se nám je podařilo získat," uvedl předseda představenstva Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma. "Zpočátku jsme neměli, kde brát. Pomoc nám nabídl Městský úřad Rokycany. Když se uzavřely školy, tak se přihlásilo i pár studentů. Pak jsme je oslovovali aktivně," popsala starosti ze zimy letošního roku vrchní sestra očkovacího centra Iva Škoríková. Vrchol očkování nastal podle ní v květnu, kdy přišlo dostatek vakcín. "Očkovali jsme na maximální kapacity 1200 lidí, pracovali jsme sedm dní v týdnu od rána do večera," upřesnila.

Podle Škoríkové byl náročný především samotný začátek. "Museli jsme zaškolit personál. Každý den se vyskytlo něco, s čím jsme nepočítali. Ale v průběhu prvního měsíce jsme to dopilovali. Na jednu stranu jsem ráda, že končíme, že se nám zadařila strategie naočkovat co nejvíce lidí. Samozřejmě mi to je ale i trochu líto, udělali jsme si tu hezké pracovní prostředí. Bylo tu spoustu dobrovolníků, se kterými se budu i dál vídat ve volném čase," dodala Škoríková.

Plzeňský kraj kvůli nižšímu zájmu postupně ruší všechna očkovací místa, která vznikla mimo nemocnici. "Jako poslední zrušíme v listopadu očkovací místo v Kulturním domě ve Stodě. Očkování přesouváme do nemocnic a k praktickým lékařům. Navíc máme připravené mobilní týmy, které v případě potřeby třetích dávek dojedou do pobytových zařízení a naočkují znovu," dodala hejtmanka Mauritzová.