×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Večerní bouřka páchala škody, v Koterově se vylila Úslava

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 9. červenec 2021 08:01

Popadané stromy, zaplavené sklepy a povodně na několika řekách. To jsou následky bouřky se silným deštěm, která se ve čtvrtek večer přehnala západem Čech. Na dvou tratích nejezdily kvůli bouřce vlaky. Nejkritičtější je situace v Koterově, kde Úslava dosáhla třetího stupně povodňové aktivity a voda se vylila z břehů.

Liják a bouře se přihnaly kolem šesté hodiny večer, silně pršelo takřka ve všech okresech Plzeňského kraje. V jednu chvíli zasahovali hasiči na sedmatřiceti místech. "Jde o popadané stromy, zaplavené sklepy, laguny vody nebo ucpané propustky," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že problémy způsobovala také valící se voda z polí. Vodní laguna byla třeba na jedné z ulic v Rokycanech, i tam očerpávali nánosy hasiči. Stromy na kolejích zastavily vlaky mezi Starým Plzencem a Blovicemi, zaplavená pak byla trať mezi Klatovy a Švihovem. Provoz na železnici je už obnovený.

Během noci stoupala voda v řekách, nehůře je na tom Úslava na jihu Plzně v Koterově a Klabava v Hrádku u Rokycan. Úslava podle dat Českého hydrometeorologického ústavu dosáhla třetího stupně povodňové aktivity v pět hodin ráno. Na Klabavě v Hrádku platí druhý stupeň pohotovosti, očekává se ale další zvedání hladiny.