Ve Starém Plzenci otevřeli další úsek cyklostezky na hlavní trase Plzeň - Brdy

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 14. září 2022 13:52
Ve Starém Plzenci otevřeli další úsek cyklostezky na hlavní trase Plzeň - Brdy Foto: Plzeňský kraj

Na okraji Starého Plzence v části Sedlec se otevřel další úsek cyklostezky na důležité cyklistické linii z Plzně do Brd, který navazuje na více než tříkilometrovou cyklostezku z Koterova do Starého Plzence postavenou před několika lety. Vybudování 1,1 kilometru dlouhého a 2,5 metru širokého asfaltového pruhu stálo kolem osmi milionů korun. Sedm milionů pokryla dotace Plzeňského kraje.

1a"Je to krásné území v údolní nivě řeky Úslavy a je tu krásný výhled na národní kulturní památku Hůrka, kde je rotunda sv. Petra a Pavla, a na druhou stranu přes řeku je vidět královský hrad Radyně," popsala trasu starostka Starého Plzence Vlasta Doláková. 

Cyklokoordinátorka a cykloprůvodkyně Radka Žáková potvrdila, že tento úsek není zdaleka důležitý jen pro místní, ale i pro cyklisty, kteří chtějí jet do Brd. "Je součástí trasy, která by ve výsledku měla vést téměř celá po stezce a dovede cyklisty až do Brd," řekla. Nyní musejí cyklisté zatím ze Sedlce do Štáhlav jet buď po hlavní, poměrně frekventované silnici, nebo do velkého kopce přes Sedleckou skálu.

Podle náměstka Plzeňského kraje pro dopravu Pavla Čížka ke spojení trasy do Brd chybí dobudovat už jen poslední asi 2,7 kilometru stezky do Šťáhlav. Ze Šťáhlav do Nezvěstic a dál na okraj Brd jsou stezky již hotové. Kraj měl letos v rozpočtu na dotace pro cyklostezky 40 milionů korun. Podporuje zejména dokončení hlavních páteřních tratí. „V letošním roce jsme se zaměřili ještě na další páteřní cyklostezku, která vede od Prahy a prochází Plzeňským krajem na Domažlicko. Bude se dělat několik úseků této cyklostezky. Velmi se těším, že se tím cyklisté vymístí ze silnic I. tříd na trasy pro ně určené,“ dodal Čížek.