Ve dvou domovech seniorů v Plzeňském kraji už mají nakažené koronavirem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 30. březen 2020 19:16
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

V Plzeňském kraji se objevily první dva případy nákazy koronavirem v domově seniorů. Jeden je v krajském zařízení v Domažlicích, kam přišel klient z léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), druhý je v soukromém zařízení na Plzeňsku. V obou domovech se daří situaci zvládat, všichni potenciálně nakažení byli testováni a izolováni a do obou domovů kraj ihned dodal potřebné ochranné pomůcky, řekl plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD).

"Klient byl v Domažlicích v LDN a nastupoval v sobotu do našeho domova - Centra sociálních služeb Domažlice, kde se to u něj objevilo," řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Zdeněk Honz (ČSSD). V soukromém zařízení by podle jeho informací mělo jít o pečovatelku, jiné informace hovoří o klientovi z Německa. Podle informací z krajského úřadu by se mělo jednat o dům pro seniory v Trnové.

"Obě zařízení situaci zvládají," řekl Bernard. Oddělení v Domažlicích je izolované, stejně tak druhý muž, který ležel s nakaženým na pokoji. "Všichni na oddělení chodí v ochranných pomůckách, které jsme tam poskytli. Ale vzhledem k tomu, že tam platí už 14 dní přísná režimová opatření, tak se to nemělo moc šanci do domova dostat," řekl. Klienti jí individuálně na pokojích, delší dobu jsou zakázány všechny návštěvy. "Myslím si, že to zvládneme," uvedl. Podle něj je také ve druhém zařízení, kam virus pronikl, velmi schopná ředitelka, která už zajistila veškerá opatření, která mohla provést, a situaci zvládá.

"Dnes jsem vydal zákaz přijímání klientů do domovů pro seniory z LDN, pokud nebudou mít negativní testy," uvedl hejtman. V sobotu vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů a prarodičů dovolí, aby si vzali do domácí péče z domovů své příbuzné. Pomůže to eliminovat riziko rozšíření COVID-19 v těchto zařízeních. "Teď vytipováváme klienty, kteří by snesli nějaký domácí rodinný pobyt a vyzveme rodiny, jestli by si je nechtěli vzít domů," uvedl Bernard. Dopisy rozešle kraj dnes odpoledne a v úterý. Tím by se mohla v domovech uvolnit alespoň desetina lůžek pro případné izolace. "Dále sháníme rekreační a lázeňské objekty, kam bychom mohli přemístit část zdravých seniorů, abychom ještě více rozložili riziko," řekl. Jiné kraje to podle něj zatím nedělají, ale Plzeňský se tak chce připravit na horší scénář.

V domovech seniorů a dalších sociálních ústavech je v kraji přes 4000 klientů. Už 14 dní v nich platí velmi přísná režimová opatření. Kraj už do domovů seniorů zavezl 5300 litrů desinfekce, 11 tisíc respirátorů, 13 tisíc rukavic, 1520 obleků, 2100 návleků na obuv a hlavu. Mimo vládních dodávek kraj zajistil 60 tisíc dalších respirátorů FFP2, z toho třetina přišla v sobotu a zbytek dorazí v úterý odpoledne. "Byly za vyšší cenu, protože teď jsme si kupovali čas. Ale máme na cestě dalších 100.000 za lepší cenu, které dostaneme na konci týdne. Už dnes jsme si objednali tolik respirátorů, kolik jsme dostali od vlády," dodal hejtman. Dalších 100 tisíc, které si objednal sám kraj, by mělo přijít příští týden. Půjdou hodně právě do seniorských zařízení.

čtk