Válka zvedla zájem o střelivo, neprůstřelné vesty a přilby vykoupili Ukrajinci

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 9. březen 2022 06:53
Válka zvedla zájem o střelivo, neprůstřelné vesty a přilby vykoupili Ukrajinci ilustrační. Foto: pixabay

V Plzni začíná být nedostatek střeliva a balistické ochrany. Lidé je skupují. V souvislosti s válkou na Ukrajině roste jejich cena a hlavně poptávka od armády. Nejčastěji lidé skupují náboje do pistolí ráže 9 milimetrů a náboje do automatických pušek.

Kdo má zájem o neprůstřelnou vestu nebo přilbu, má smůlu. Jsou vyprodané a v rámci republiky nedostatkové. "Snažíme se je sehnat, ale bohužel. Troufám si říci, že celorepublikově je těchto ochranných prostředků nedostatek," potvrdila obchodní ředitelka jedné z prodejen zbraní Kristýna Špíralová.

Nedostatek střeliva potvrdil i prodejce Milan Mařík. "Všechno je vyprodáno. Chodili sem hlavně Ukrajinci, kteří odjížděli do vlasti. V rámci republiky je to velmi nedostatkové zboží, takže se prakticky nic nesežene," podotkl.

Vedle ochranných prostředků je velký zájem o střelivo. To nejčastěji používané, tedy do pistolí ráže 9 milimetrů a automatických pušek, mizí z prodejen doslova před očima. Důvodem je zvyšování cen a nedostatek materiálů, ze kterých se náboje vyrábí. Náboj, který dříve stával kolem tří korun, dnes vyjde na více než osm korun. A ceny půjdou ještě nahoru. "Samozřejmě lidé mají strach, že nebude možnost koupit střelivo kvůli konfliktu na Ukrajině, protože zbrojovky budou vyrábět hlavně pro armády a cena půjde nahoru. Takže se snaží nakoupit ještě za staré ceny a hlavně, aby měli doma nějakou zásobu, kdyby střelivo vůbec nebylo," vysvětlil Mařík. Podle něj se kupují daleko více, než obvykle, také zbraně. "Jejich cena půjde také nahoru," doplnil Mařík.