Kdo jsou uprchlíci mířící do Plzeňského kraje? Hlavně ti, kteří tu mají příbuzné

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 8. březen 2022 14:29
Kdo jsou uprchlíci mířící do Plzeňského kraje? Hlavně ti, kteří tu mají příbuzné Foto: V. Bartoš

Valná většina ukrajinských uprchlíků, kteří míří do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v budově bývalého Prioru, jsou rodinní příslušníci těch, co už v kraji žijí. Potvrzují to i statistiky, z 2549 registrovaných osob potřebovalo ubytování jen 158 z nich. Zároveň se podle hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka ukazuje, že uprchlíci chtějí registraci provést v kraji, kde mají příbuzné. A jsou ochotni si vystát i delší frontu. 

"V Plzeňském kraji je velký počet Ukrajinců, kteří tady žijí trvale a automaticky za nimi směřují jejich rodinní příslušníci," potvrdil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Jako kontraproduktivní se podle něj ukazuje i to, jakým směrem se snaží Česká republika směřovat speciální evakuační vlaky. Přesto, že v daném místě, kam Ukrajinci chtějí dojet, vlak nestaví, nakonec se do něj stejně dostanou po vlastní ose. "Budeme to muset vydržet a připravit se na to," uvedl Špoták.

Aktuální čekací doba se v plzeňském KACPU pohybuje kolem 11-12 hodin. "Pokud bychom lidi převáželi do jiných krajů a vraceli je zpátky, tak budeme v podstatě na stejném čase, ale určitě uvažujeme s hejtmany o určité koordinaci jednotlivých krajů. A to v případech, kdy lidé v daném městě a kraji nemají žádné rodinné vazby. V tom případě bychom je převáželi na jiné místo," dodal hejtman.

Za celé období prošlo KACPU 2549 osob. "Od pondělních 17 hodin do úterních 5 hodin šlo o 267 osob, ubytováno bylo v registrovaných kapacitách za celé období 158 osob," informovala mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová. Stále podle ní platí, že mimo ubytovací kapacity, které jsou v centrálním registru, mají hasiči v hale Lokomotivy stovku míst k nouzovému ubytování na jednu noc. "Toto ubytování mohou příchozí využít, aniž by měli vízum a vyřízené pojištění," doplnila Mertlová.

V plzeňském asistenčním centru se kraj ve spolupráci s policisty snaží zvelebovat dětský koutek. "Postupně přidáváme velkoformátové obrázky na zeď, promítáme pohádky a také ho dovybavujeme drobnostmi jako boxy na hračky či papírnické potřeby tak, aby jejich nutný pobyt v prostoru KACPU byl komfortní," upřesnila Mertlová. V prostoru centra jsou k dispozici lehátka, o děti pak pečují dobrovolníci z řad neziskových organizací a dobrovolníků mluvících ukrajinštinou.

Foto: V. Bartoš