V ulicích je více policistů než chodců, hodnotí popeláři první hodiny tvrdých omezení

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 1. březen 2021 16:42
received_861669917949116 Foto: ZAK TV/M. Adámková

Necelé dvě desítky lidí se dopoledne pohybovaly po zhruba 2,5hektarové ploše plzeňského náměstí Republiky. Minimum zákazníků potvrdily vinou dále zpřísněných opatření proti šíření koronaviru také obchody a hlavní pošta v centru. Propad je cítit také ve vozech MHD. V ulicích centra krajského města je teď více policistů než lidí, řekli popeláři. Podle nich je určitě tam méně chodců i aut než při loňské jarní uzávěře. Odpadků v popelnicích a v koších byla půlka proti předchozím pondělkům.

Snížení počtu cestujících v tramvajích, autobusech a trolejbusech proti minulým týdnům odhadly dnes Plzeňské městské dopravní podniky hrubě o 35 procent. "Ode dneška do odvolání nejezdí školní autobusové spoje a linky označené, že nejedou o prázdninách," uvedl mluvčí René Vávro. Podle něj také asi víc lidí zůstalo vinou přísných nařízení doma na home office nebo se víc bojí jezdit MHD.

U osmi otevřených přepážek hlavní pošty v Solní ulici na největší křižovatce ve městě s hlavními stanicemi MHD byli dva lidé, v běžných dnech jsou u každého okénka fronty. "Tohle neznáme. Uvidíme zítra, to přijdou důchody," řekla mladá úřednice.

Na katedrále sv. Bartoloměje u "andělíčka", na kterého si lidí často sahají pro štěstí, se za 20 minut zastavila jen jedna starší žena. Na 30 metrů se na dálku pokřižovala a krátce pomodlila. "Dotýkat se nebudu, bojím se. Většinou to tak dělají i další lidé. Ale vidím tady, že zájem o boží pomoc je větší než dříve," uvedla.

Podle prodavačky z drogerie Rossmann i pokladní z prodejny potravin na náměstí je dnes zákazníků určitě méně. "Kupují hodně úklidové potřeby a dezinfekci," řekla. V potravinách základní potraviny jako chléb, mléko, mouku, ale ne ve větších objemech. "Žádné sladkosti, spíše jednodenní potraviny a ovoce," uvedla prodavačka v obchodním centru Plaza u náměstí. Podle ní i obsluhy v prodejně Apoteka u vchodu do Plazy je v obchodním centru kupujících výrazně méně.

Recepční na úřadech magistrátu na náměstí naopak uvedla, že necítí pokles zájmu obyvatel. "Proti minulým pondělkům nemám ten pocit, je úřední den," řekla. Majitel vedlejšího Tabáku, který už 30 let prodává na náměstí noviny, časopisy a cigarety, uvedl, že má téměř nulový příjem. "Kupují se jen cigarety, z těch ale máme jen pět procent. Noviny nejdou vůbec, časopisů jen pár. Na přelomu roku nás zachraňovaly kalendáře," řekl. Podle něj se na polovině náměstí, kam vidí, a na zastávce pohybuje trvale jen přes deset lidí. Respirátory nosí.

Zákazníky vyhlížela také prodavačka vietnamské večerky v Solní ulici. "Malo, malo, nechodi," uvedla. Tři ženy obsluhující v kavárně CrossCafe pod hotelem Central doufají, že Plzeňané přijdou na procházky odpoledne, jako to bylo v minulých dnech.

čtk