V Tachově začal fungovat první babybox. Proč není u zdravotnického zařízení?

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 8. prosinec 2022 10:17
V Tachově začal fungovat první babybox. Proč není u zdravotnického zařízení? Foto: MÚ Tachov

V pondělí 5. prosince byl za přítomnosti Mikuláše, čerta a anděla uveden do provozu tachovský babybox. Není však u zdravotnického zařízení jako na jiných místech v republice, ale v areálu soukromé společnosti.

V Tachově dlouhodobě chybí zdravotnické zařízení s nepřetržitým provozem i lůžkové zařízení poskytující péči o akutní i chronické pacienty. A z toho plynuly problémy se zřízením babyboxu. Umístění babyboxu do areálu tachovské poliklinky nebylo možné, protože nemá nepřetržitý provoz. Péči o děti zajišťuje soukromý sektor, kterému poliklinika pouze poskytuje prostory. Navíc je v tuto chvíli služba pohotovosti zabezpečena pouze do roku 2023, vyhlídky na další období jsou zatím nejisté.

Problematické je i navázání služby babybox na tachovskou záchrannou službu, která nedisponuje adekvátně vybaveným sanitním vozem nutným pro převoz novorozence. Aktuálně se již na podnět vedení města řeší dokoupení potřebného vybavení. „Nepříjemným zjištěním bylo, že se záchrannou službou v Tachově v této záležitosti nikdo oficiálně nejednal. O celé věci se záchranná služba dozvěděla až ex post," říká lékařka a zastupitelka Tachova Marcela Smihrodská (Za lepší Tachov).

Nadace zajišťující budování babyboxů našla nakonec jako partnera v Tachově společnost Grammer, která nabídla místo ve svém areálu. „Zřízení babyboxu v Tachově je pro mě osobně velkým zadostiučiněním, protože jsem město „dobýval“ více než pět let. Babybox se nakonec podařilo zřídit v areálu firmy Grammer v Okružní ulici mezi pneuservisem a Finančním úřadem,“ říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess s tím, že jde o 84. babybox v republice. Tachov bylo navíc poslední okresní město, kde toto zařízení dosud nebylo.

Obsluhu babyboxu zde zajistí pracovník zajišťující ochranu a bezpečnost areálu. Pracovník ostrahy ovšem nemá potřebné zdravotnické vzdělání, takže je jeho úlohou pouze neprodlené kontaktování záchranné služby.

„Děkuji společnosti Grammer, že tak zodpovědně přistoupila k řešení problematické situace. Všichni si přejeme, aby nebyl nikdo donucen negativními událostmi ve svém životě do babyboxu miminko umístit. Pokud už se tak stane, tak je nejdůležitější, aby měla celá věc dobrý konec," doplnila místostarostka města Vendula Machová (Volím Tachov).