V Přešticích měří kvalitu vzduchu. Když je špatná, přijde lidem upozornění

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 4. listopad 2021 06:49
V Přešticích měří kvalitu vzduchu. Když je špatná, přijde lidem upozornění ilustrační. Foto: E. Šafránková

S originální a nadstandartní službou pro své občany přišlo město Přeštice. Zřejmě jako jediné v Plzeňském kraji nabízí obyvatelům, že mohou dostávat zprávy o stavu ovzduší a varování před vysokými hodnotami polétavého prachu. Nakoupilo meteostanice a rozmístilo je nejen v centru, ale i okrajových částech.

Přeštice leží na hlavním tahu z Plzně do Klatov, který hodně využívají řidiči nákladních vozů a kamionů. Denně jimi rojede až 20 tisíc aut. A to se na kvalitě ovzduší musí zákonitě projevit. Lidé netrpělivě čekají na slibovaný obchvat. Radnice se rozhodla využít aplikaci mobilnírozhlas.cz, aby mohla obyvatele informovat o kvalitě ovzduší. Případně je varovat před vysokým obsahem pevných částic. K tomu nakoupila meteostanice, které to dokážou změřit. 

"Meteostanice s měřením kvality ovzduší jsme pořídili proto, aby občané viděli vazbu mezi dopravou a například také topením. Proto nejsou ty stanice jenom v samotných Přešticích, ale i v okolních vesnicích, kde je zátěž hlavně díky topení. Lidé tam mohou vidět zejména kolem 16. -18. hodiny, když se topí, jak prachové částice vystřelí poměrně ihned do závratných výšin," uvedl místostarosta Přeštic Marek Krivda.

Aplikaci najdou lidé na internetu a mohou si ji stáhnout do mobilu. Potom budou dostávat varovné zprávy při zhoršené kvalitě vzduchu. "Mobilní rozhlas je aplikace v telefonu, zkrátka informační kanál město-občan, prostřednictvím kterého dostávají lidé informace z kultury, sportu, ale také a to z našeho úhlu pohledu především bezpečnostní informace při odstávkách, výlukách nebo nějakých rizikových událostech," dodal Krivda.