V Plzeňském kraji se zastavily téměř všechny vleky, lyžuje se jen na Alpalouce

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 19. únor 2024 08:19
V Plzeňském kraji se zastavily téměř všechny vleky, lyžuje se jen na Alpalouce ilustrační. Foto: pixabay

Déšť a teplé počasí zhoršily podmínky v zimních areálech v Plzeňském kraji natolik, že většina z nich přerušila provoz. Jezdí už jen vleky v Kašperských Horách a v Železné Rudě v menším areálu Alpalouka. I tak přijelo na Šumavu dost lidí, protože dětem z okresů Plzeň - město, Plzeň - jih a Plzeň - sever začínají jarní prázdniny. Namísto na svahy nebo do běžeckých stop ale chodí do muzeí, expozic a na pěší túry, řekla Iva Juhová z železnorudského informačního centra.

Jarní prázdniny plzeňských dětí patří pro zimní areály v kraji vedle vánočních prázdnin k vrcholům zimní sezony. Letos se kvůli počasí nevydařilo vánoční a novoroční lyžování, sníh není ani na jarní prázdniny. Největší areál v kraji Ski&Bike Špičák měl od pondělí poloviční ceny a lyžování jen na jednom svahu. "Nekončící teplé počasí doprovázené deštěm ukončilo lyžování i na dosud poslední sjezdovce, která byla v provozu," oznámil areál v sobotu. Provoz skončila i většina ostatních vleků v Železné Rudě.

"Jezdí zatím ještě Alpalouka, ale také ne na celé sjezdovce. Je otázka, jak dlouho se podaří při tomhle počasí sníh ještě udržet," řekla Juhová. Do místního infocentra o víkendu přišlo víc lidí. "Ti, co měli objednané ubytování na jarní prázdniny, teď chodí k nám do našich expozic. Mohou jít do muzea, na nádraží v Alžbětíně na expozici o šumavském parku. A hodně chodí na pěší túry. Počasí není špatné," řekla Juhová. Dostupné jsou například oblíbené trasy na Černé a Čertovo jezero nebo k jezeru Laka. Stále jezdí lanovka na Pancíř, takže pěší mohou vyjet na vrchol a vydat se například na Belveder.

Lyžování se daří udržet také v Kašperských Horách. "Udělali jsme si zásobu sněhu o adventu, ale ta zásoba mizí a už nemáme kde brát. Ještě v pondělí pojedeme, ale jak to bude dál, se budeme rozhodovat podle počasí den ode dne. Lidé ale jsou a lyžují," řekla ČTK pracovnice areálu.

Běžecké stopy se v západočeské části Šumavy nemohou kvůli nedostatku sněhu udržovat několik týdnů. Stále je ale možné jet z Modravy na vrchol Březníku. "Na nástupu je opravdu jen velmi slabá vrstvička sněhu a vytátá místa, ale od Modravského mostu dál je podle běžkařů, kteří tam dnes byli, možné ještě v prošláplé stopě jet. Sníh je ale mokrý," řekla Martina Karlová z infocentra v Modravě. Lidé ale chodí pěšky na slatě, na Rokytu, dojít by se dalo i na Javoří Pilu. Do hor namísto lyžařů přijíždějí už lidé na kolech, dodala Karlová.

čtk