V Plzeňském kraji se na vakcínu proti koronaviru zatím čeká

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 28. prosinec 2020 17:39
očkování, injekce ilustrační foto / pixabay.com

V Plzeňském kraji se zatím čeká na první dodávku vakcín proti covidu-19. Nejdřív by měly dorazit do plzeňské fakultní nemocnice (FN), která čeká 975 dávek v nejbližších dnech. Do nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem by první vakcíny měly přijít kolem poloviny ledna, řekla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová a mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Kraj zřídil pracovní skupinu, která bude očkování v kraji v příštích měsících koordinovat, zejména až se začne na jaře s očkováním veřejnosti, řekla hejtmanka Ilona Maurizová (ODS).

Ve FN podstoupí jako první očkování zaměstnanci speciálních covidových pracovišť nemocnice. "Zájem o očkování mezi zdravotníky je velký," řekla Levorová. Nemocnice Plzeňského kraje by měly dostat první vakcíny v první polovině ledna, kdy se také zapojí do očkování. "Už v těchto dnech proto vytváříme seznamy zdravotníků a společně s Plzeňským krajem zjišťujeme zájem o očkování mezi rizikovými pacienty respektive seniory ve zdravotnických či jiných pobytových zařízeních," uvedl Kokoška.

Kraj podle Mauritzové ustanovil pracovní skupinu, která bude řešit kompletní strategii očkování zejména veřejnosti. "Zároveň jsme poslali dopisy na všechna naše zdravotnická a sociální zařízení a chceme do 31. prosince znát počet zdravotníků a počet pacientů, případně seniorů, kteří zde jsou. A chceme vědět, kolik z nich má zájem se nechat naočkovat," uvedla hejtmanka.

Vakcína se může v kraji uchovávat na dvou místech, kde jsou boxy s teplotou pod minus 70 stupňů, což je ve FN a v Klatovské nemocnici, odtud by se distribuovala na očkovací místa, řekla Mauritzová. Ve FN by se podle ní mělo očkovat zřejmě na třech místech, k očkování by se měl zhruba od poloviny ledna připojit kromě krajských nemocnic plzeňský Státní zdravotní ústav. Očkování veřejnosti by mělo začít koncem března. V kraji by mohli očkování provádět také praktičtí lékaři, případně by se kraj pokusil najít další místa a zajistit mobilní týmy. V krajských nemocnicích nebude taková kapacita, aby se denně stihly naočkovat tisíce lidí, řekla hejtmanka.

čtk