V Plzeňském kraji se do stávky zapojí přes polovinu škol a školek, více než třetina zůstane uzavřena

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 23. listopad 2023 10:10
V Plzeňském kraji se do stávky zapojí přes polovinu škol a školek, více než třetina zůstane uzavřena ilustrační. Foto: pixabay

Do pondělní celostátní stávky se formou přerušení práce po celou dobu pracovní směny zapojí 37,3 % školských zařízení na území Plzeňského kraje. Dalších 18,9 % organizací stávku podpoří bez přerušení práce. Informovala o tom mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

V celém Plzeňském kraji se stávky účastní 138 mateřských škol, 121 základních škol, 33 středních škol, 2 vyšší odborné školy, 3 základní umělecké školy a 38 školských zařízení. "Celkem se do stávky zapojí 5397 zaměstnanců z celkového počtu 16 455. U organizací, které stávku podpoří, budou u 50,2 % organizací zapojeni všichni zaměstnanci a u 26,4 % organizací se ke stávce připojí více než polovina zaměstnanců," vypočítala Mertlová.

Samotný Plzeňský kraj zřizuje 43 středních škol. 22 z nich se zapojí do stávky formou přerušení práce po celou dobu pracovní směny, a dalších 7 středních škol stávku podpoří bez přerušení práce.

Hlavním cílem učitelské stávky je upozornit na možné ohrožení kvality vzdělávání a na negativní dopad na fungování školských zařízení. Důvodem obav je nedostatek peněz ve státním rozpočtu na příští rok na nepedagogické zaměstnance, jako jsou například uklízečky, kuchařky nebo školníci. Snížení financí bylo součástí úsporného – konsolidačního balíčku, který letos na podzim schválila vláda.

Řada organizací se sice do stávky nezapojila, ale podpořila stávku otevřeným dopisem vládě. Mnohé organizace zveřejňují na vchodových dveřích text s vyjádřením podpory stávky. Některé školní jídelny, které se do stávky nezapojily, reagují například výdejem pouze jednoho druhu jídla.