V Plzeňském kraji odborníci nedoporučují koupání v přehradě České údolí u Plzně

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 4. červen 2022 06:55
V Plzeňském kraji odborníci nedoporučují koupání v přehradě České údolí u Plzně ilustrační. Foto: P. Bauer

V Plzeňském kraji nedoporučují odborníci koupání v přehradě České údolí u Plzně. Průhlednost vody je tam 45 centimetrů, i když je zatím bez sinic, ve vodě je hustý vegetační zákal, řekl hydrobiolog Jindřich Duras. Hygienici, kteří kontrolují v sezoně vybraná venkovní koupaliště, zjistili mírně sníženou kvalitu vody v koupališti Bušek ve Velharticích na Klatovsku. Je způsobena pouze nižší průhledností a nepředstavuje zdravotní riziko. Zhoršená jakost vody je podle hygieniků i v jezírku Košutka v Plzni, uvádějí na svých stránkách.

Kvalitu vody v jezírku hygienici označili za zhoršenou v důsledku mikrobiologických hodnot z minulých sezon. Podle Durase to ale nevypovídá o současném stavu vody. "Košutecké jezírko, které má také svůj okruh ctitelů, se nyní vyznačuje průhledností dva metry, což je pro tuto lokalitu výborné," řekl hydrobiolog. Kvůli hustému vegetačnímu zákalu naopak nedoporučuje koupání v přehradě České údolí, kde je podle něj třeba dát si pozor i po srážkách. Přehrada po deštích rychle proteče a může se do ní splachem z polí zanést bakteriální znečištění.

Podle Durase stále přetrvává období roku, kdy se plavci ještě nemusí nikde obávat sinic, voda je většinou průhledná a teploty jsou zatím kolem 20 stupňů. "Pořád nejluxusnější koupání na Plzeňsku je přehrada Hracholusky, a to v oblasti hráze, kde průhlednost dosahuje 4,5 metru. Je to krásné období vhodné i pro potápěče. Na Hracholuskách na Radosti je stále ještě průhlednost 2,5 metru a po sinicích ani památky," řekl.

Dobrou kvalitou vody se vyznačuje také Bolevecká rybniční soustava v Plzni, kde se dá až na rybník Košinář velmi dobře koupat, řekl Duras. Ve Velkém boleveckém rybníku se snížila průhlednost vody na 1,5 metru, kvalita je ale stále dobrá, bez sinic a pro plavce nepředstavuje hygienické riziko. Snížení průhlednosti způsobilo větrné počasí a vlny, které víří sediment. "V rybníku zatím nedošlo k rozvoji vodních rostlin. Vodní rostliny totiž vodu čiří a čistí, činí ji průzračnou. Když vodní rostliny nejsou, tak nemá, kdo by z vody vychytával a vyčesával ty mikroskopické částečky. Navíc vlny, které se nezastavují o vodní rostliny, udržují ve vodním sloupci pořád nějaké částečky, které vezmou na povrchu usazenin. A protože v rybníce chybí stále kolem metru vody, vlny to mají ke dnu poměrně blízko a snadno si berou takový materiál," vysvětlil Duras.

V Třemošenském rybníku je voda s průhledností kolem metru, ale koupání je tam stále dobré. Stálice v čistotě vody Kamenný rybník má průhlednost kolem 2,5 metru, vysokou průhlednost má Senecký rybník a standardní dobré podmínky nabízí také Šídlovský rybník.

čtk