V celém Plzeňském kraji dnes ráno mrzlo, padaly teplotní rekordy

Zveřejněno v Zpravodajství
Od - středa, 1. duben 2020 10:53
plzen_cz_100_3355 Zelena Hora mraz ilustrační foto

V celém Plzeňském kraji dnes brzy ráno mrzlo. Teploty na Šumavě klesly až k minus 18 stupňům Celsia. Denní minima byla překonána na většině stanic, řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"V nižších polohách se teploty pohybovaly v průměru mezi minus šesti až minus devíti stupni, na horách v mrazových kotlinkách vystoupala teplota až k minus 18 stupňům," uvedl. Na Rokytské slati to bylo minus 16,7 stupně a na Horské Kvildě minus 15,8 stupně.

V nižších polohách hodně mrzlo v Konstantinových Lázních, kde meteorologové naměřili minus 9,3 stupně. Za 48 let pozorování je to nejnižší teplota, dosavadní rekord byl z roku 1977, a to minus osm stupňů. Teploty byly rekordně nízké také ve Stříbře, kde teplota minus 8,8 stupně překonala za 56 let měření maximum z roku 1977 o 2,4 stupně. Stejná rekordní teplota byla také v Dobřanech u Plzně, kde je ale jen šestiletá řada měření. V Plzni-Bolevci, kde naměřili minus 8,7 stupně, rekord překonán nebyl.

Teploty pod nulou by měly panovat ještě v noci ze středy na čtvrtek, v průměru mezi minus čtyřmi až minus šesti stupni. Do čtvrtka platí výstraha pro zemědělce a ovocnáře na mráz ve vegetačním období v polohách pod 400 metrů. Slabě pod bodem mrazu bude ještě v pátek, o víkendu už by se měly ranní teploty většinou pohybovat v kladných hodnotách, pouze v údolích mírně pod nulou. "Už to ale nebude ten celonoční ráz, který je rizikový pro vegetaci," řekl Cink. Příští týden už budou noční teploty nad nulou. "Už tuto neděli by se mohly vyšplhat k plus 15 stupňům. A v dalších dnech bychom se mohli přiblížit k dvacetistupňové teplotě," dodal.

čtk