„Naši pracovníci a spolupracovníci, kteří o tyto zahrady pečují, znají dobře rostliny i stromy, jež se v nich nacházejí, i historii zahrad. Rádi se o své znalosti a zkušenosti podělí s příchozími při komentovaných prohlídkách či besedách. Připraven je i program pro děti. Vstup do všech tří zahrad je zdarma,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí, do jehož gesce spadá Správa veřejného statku města Plzně.
Program v Arboretu Sofronka je zaměřen nejen na les, ale i na včelaření. Po oba dny, kdy budou na Sofronce probíhat včelí dny, bude veřejnosti otevřeno od 9:30 do 17:00. Komentované prohlídky s odborným dendrologickým výkladem jsou na programu po oba dny v 11:00 a v 15:00 v dolní části arboreta. V sobotu i v neděli je v programové nabídce také exkurze s krmením daňků v horní části areálu, a to od 12:00 a od 16:00. Po oba dny v 10:00 a ve 14:00 se zájemci mohou vydat do přilehlého lesa na vycházku s odborným výkladem městských lesníků. Individuálně bude možné projít si naučnou stezku o borovicích či si prohlédnout výstavku přírodnin. Připraven je i další doprovodný program pro děti. Po oba dny od 10:00 do 16:00 bude také k dispozici návštěvníkům arboreta houbařská poradna s mykologem Zdeňkem Hájkem. V sobotu i v neděli si v arboretu zájemci mohou zakoupit zajímavé kultivary okrasných dřevin.
Součástí Víkendu otevřených zahrad jsou v Arboretu Sofronka také Včelí dny v režii Českého svazu včelařů – Základní organizace Plzeň – Střed. V jejich rámci se v sobotu od 10:00 koná přednáška Václava Švamberka o aktuálních problémech včelí pastvy. Ve 13:00 pohovoří Jitka Englerová o apiterapii. Ve stejný den od 12:15 a od 16:30 je pak na programu komentovaná procházka po naučné včelí stezce a od 15:00 do 17:00 je připraven program o včelách pro děti. Ty se mohou vypravit včelí stezkou po stopách včelky Medulinky. V neděli 8. června pak v 10:00 začne program věnovaný získávání pergy z pylových desek podle Ladislava Jedličky. V pravé poledne pak začne přednáška Libora Jedličky o aplikaci organických kyselin v praxi.
Luftova zahrada, která je cenným příkladem zahradního umění z období první republiky v plzeňském regionu, bude v sobotu i v neděli veřejnosti otevřena od 9:00 do 17:00. Při komentovaných prohlídkách, které se konají po oba dny vždy od 10:00, 13:00 a 15:00, je možné vidět množství letitých exotických dřevin velkých rozměrů i mokřadní a vlhkomilnou vegetaci s obojživelníky a ptáky.
Výukový areál na hrázi Velkého boleveckého rybníka (vodní zahrada u rybárny) je určen pro vzdělávání žáků mateřských a základních škol, studentů gymnázií a středních škol, ale i vysokoškolských studentů a také různých zájmových skupin. Není běžně přístupný veřejnosti. O Víkendu otevřených zahrad však nabídne bohatý a zajímavý program. Přístupný bude široké veřejnosti v sobotu od 9:00 do 16:00 a v neděli od 10:00 do 16:00. Návštěvníci se v něm mohou seznámit s modelací ekosystémů Bolevecké rybniční soustavy, s pobřežní vegetací, vlhkou loukou, doubravou, vřesovištěm i rašeliništěm. V areálu je hmatový chodník, mechárium, šiškárium i expozice léčivých bylin. V sobotu od 9:30 hodin je na programu komentovaná prohlídka se Zdeňkou Chocholouškovou, která zároveň bude v sobotu od 15:15 besedovat o léčivých bylinách. V sobotu od 12:00 do 13:00 vystoupí žáci Základní umělecké školy Chválenická. V neděli v 10:00 začne komentovaná prohlídka zahrady s Richardem Havelkou a Ivanou Konopáskovou. Od 12:00 do 14:00 proběhne vernisáž výstavy fototografií hydrologa Jindřicha Durase, botaničky Zdeňky Chocholouškové, vedoucího Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richarda Havelky s názvem Pod vodní hladinou rybníků.