Uzavřené hranice devastují české obce v příhraničí i státní kasu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 1. květen 2020 01:57
Železná Ruda Železná Ruda - ilustrační foto

Krušné časy zažívají české obce v příhraničí. Kvůli vládním opatřením a uzavřeným hranicím denně počítají finanční ztráty, odkládají investice a ve značné nejistotě žijí i tamní podnikatelé a obyvatelé. Na vše doplácí i český stát, který přichází o miliardy.

Do Železné Rudy na Klatovsku ještě nedávno jezdily stovky až tisíce aut s německou SPZ denně. Němci zde nakupovali pohonné hmoty, alkohol, cigarety, navštěvovali kasina a využívali i další služby, které je v Česku vyšly levněji. To vše ze dne na den skončilo.

„Problémů máme X, ale tím klíčovým je výpadek v rozpočtu města. Kvůli tomu, že jsou uzavřené hranice a nefungují kasina, přicházíme o daň z hazardních her a loterií a v rámci rozpočtového určení daní přicházíme o sdílené daně v rámci DPH a ubytovacího poplatku. Každým dnem ztrácíme 150 tisíc korun,“ říká železnorudský starosta Filip Smola (ČSSD).

Železná Ruda kvůli tomu ustoupila například od opravy místních komunikací a kvůli spolufinancování stavby průtahu městem si musí vzít úvěr ve výši 12 milionů korun.

Pomůže hlavně otevření hranic

Výpadky z městské kasy počítají i v jihočeském Strážném, kde desítky milionů korun na straně příjmů tvořily rovněž příjmy z kasin. Podle místní starostky Jiřiny Kralikové (BEZPP) by zdejším podnikatelům i obci nejvíce pomohlo právě znovuotevření hranic.

„Dnes jsou všechny provozovny v obci zavřené. V okamžiku, kdy se opatření uvolní a budou moci otevřít, to u nás skoro nikomu nepomůže, pokud se neotevřou i hranice. Všichni tu jsou závislí na německé klientele a příliš českých turistů jako na Modravu nebo na Kvildu k nám nejezdí. Pokud se situace nezlepší, některé podniky už nemusí znovu otevřít,“ říká starostka.

Počet lidí, kteří jsou nyní ve Strážném bez práce, je navíc značný. Zhruba jednu třetinu obyvatel zde totiž tvoří vietnamští občané, kteří se živí stánkovým prodejem.

Jako na konci světa

Hora sv. Šebestiána v Ústeckém kraji předpokládá výpadek v rozpočtu kolem jedné pětiny. K tomu se navíc rozhodla pomoci místním podnikatelům, kterým po dobu mimořádných opatření a uzavření hranic prominula poplatky a nájmy.

„Přijdeme si jako na konci světa. To, že je hraniční přechod pro běžné občany uzavřený, je pro naše podnikatele značný problém, protože na německých klientech jsou závislí,“ upozorňuje starostka Hory sv. Šebestiána Lenka Štelcichová (BEZPP).

Méně prodaného zboží navíc znamená i méně peněz ve státní pokladně. Pro ilustraci – jen díky spotřební dani u cigaret stát ročně získá kolem 22 miliard korun. Objem prodeje cigaret v příhraničí přitom činí 30 procent prodeje v celé České republice. Dalších 7 miliard stát na prodeji cigaret získá prostřednictvím DPH. Podobná situace je u benzínu, nafty nebo lihu.

Pendleři mohou přijít o práci

V Aši v Karlovarském kraji příjmy z kasin loni činily 40 milionů. Kvůli výpadku zde například museli odložit rekonstrukci objektu, ve které mělo vzniknout 27 bytů pro mladé rodiny, opravy místních komunikací nebo stavbu zábavního centra pro maminky s dětmi.

„Uzavření hranic je velký problém z pohledu fungování místních firem, které jsou v drtivé většině napojené na německé matky. Celý kraj je navíc úzce zaměřen na cestovní ruch. Ze dne na den se zavřely hotely, lázeňské domy a propouští se spousta lidí. Pro celý kraj je to katastrofa. Pokud stát nepomůže, polovina lázeňských domů tu už nemusí otevřít,“ uvádí ašský starosta Dalibor Blažek (HNHRM).

V problémech se ocitli také čeští pendleři, kteří už sice mohou dojíždět za zaměstnáním, avšak pravidelně musí podstupovat poměrně drahé testy na koronavirus. Řada z nich situaci řeší dočasným přestěhováním do Německa, kde se však ocitli mimo dosah svých rodin.

Příhraniční obce v Plzeňském, Jihočeském, Karlovarském i Ústeckém kraji nyní doufají, že opatření a krize co nejdříve skončí. Dosud však jednání končila bez výsledku.

„Žádali jsme opakovaně vládu, aby provoz přes hranice částečně pustila. Dokonce jsme nabízeli, že policisty na hranicích personálně posílíme o městskou policii nebo že policejním kontrolám zajistíme obědy a catering. Bohužel nám nebylo vyhověno a téměř ani odpovězeno,“ uzavírá starosta Blažek.