Uzavírka Americké se blíží. Kdy jí už neprojedete?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 11. červen 2021 07:00
Uzavírka Americké se blíží. Kdy jí už neprojedete? Foto: M. Osvaldová

Uzavírka části Americké třídy v Plzni, na které se domluvili zastupitelé města, se pomalu blíží. Vedení krajské metropole si od toho slibuje výrazné zklidnění dopravy, dopravní podniky pak odstranění zpoždění, které tady vozy MHD ve špičce nabírají. Někteří řidiči ale mají obavy, že okolní ulice, kterými budou Americkou objíždět, zkolabují. Oproti původním plánům se ještě o prázdninách bude moci úsekem projíždět, k uzavírce má dojít až na začátku září.

Americkou třídou v Plzni projede denně více než deset tisíc vozidel, včetně MHD. V dopravní špičce tady stojí kolony už od kruhového objezdu u bývalého Komorního divadla. Původně si radní města mysleli, že tady dopravu zklidní od 1. července. Tento předpoklad se ale nevyplnil. Bude to o trochu déle. "Když zastupitelstvo schválilo uzavření Americké pro individuální dopravu, rozhodlo, že máme všechna opatření udělat nejpozději do konce prázdnin. My teď dokončujeme úřední proces, následně připravíme samotné osazení značek. Spíše to směřuje tedy k tomu termínu na konci," uvedl náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule.

Místo 1. července dojde k uzavírce části Americké třídy nejspíš 1. září. Tedy v době, kdy se po prázdninách zase rozjede doprava naplno. A z toho mají někteří řidiči obavy. "To bude chaos, všude jinde budou zácpy," říká jeden z nich. A přidávají se i další. "To bude šílený, ani si to neumím představit. Já teď jezdím do Litic každé ráno, takže to budu muset objíždět," dodal jiný řidič.

"My samozřejmě předpokládáme, že se většina dopravy přesune na vnitřní městský okruh, to znamená na ulici U Trati, Tyršovu ulici a podobně. S tím, že kdo pojede ve směru od Klatovské dolů, bude moci zatočit na úrovni Elektry buď doprava do Škroupovky nebo doleva do Jungmannovy ulice. Ale věříme, že tohle budou nějaké minimální dopravní toky. Naopak se hlavní toky přenesou na velkokapacitní ulice," podotkl Vozobule.