Uprchlíků dál ubývá. Kraj řeší, co bude dál s asistenčním centrem!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 12. duben 2022 06:50
Uprchlíků dál ubývá. Kraj řeší, co bude dál s asistenčním centrem! KACPU. Zdroj: V. Bartoš

Příliv ukrajinských uprchlíků do Plzeňského kraje významně poklesl. Plzeňský kraj tak pravděpodobně omezí fungování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v budově bývalého Prioru, které má zatím stále otevřeno nonstop. Po jednání rady kraje o tom informoval hejtman Rudolf Špoták.

Podle Špotáka využívá KACPU denně v průměru lehce nad 200 lidí. "Hovořil jsem s ukrajinským velvyslancem a ten mi potvrdil, že například o víkendu překročilo více lidí hranice z Polska do Ukrajiny než opačně," uvedl. Kromě Plzeňského kraje má své asistenční centrum otevřené nonstop už jen Praha a Středočeský kraj. "Do Velikonoc vydržíme a pak si situaci vyhodnotíme. Pokud se ale situace nezmění, tak po Velikonocích také na noc zavřeme," potvrdil Špoták. V případě, že by někdo potřeboval pomoci, bude k dispozici jakási "emergency linka", která by byla napojena na hasiče i policisty. S tím, že by omezil provoz jen na všední dny, zatím hejtman nepočítá. "Příchody nejsou vázány na pracovní den nebo víkend. Vyhodnotili jsme, že je potřeba mít ještě otevřeno všech sedm dní v týdnu," doplnil.

Situace se už stabilizovala i z hlediska ubytovacích kapacit. Kolik lidí, kteří přijdou, potřebuje ubytování, je podle Špotáka nárazové. "Pohybuje se to někdy kolem pěti procent, další dny do 25 procent," dodal. 

Kromě kapacit státu pomáhají s ubytováním rodiny i komerční ubytovatelé. "Máme domluveno 38 ubytovatelů, z toho už bylo odesláno 12 objednávek," potvrdil Špoták s tím, že předběžně má kraj ubytování do konce května 2022. "Poté má už začít sezóna. Je ale snaha se domluvit s ubytovateli, aby pokračovali i dál," dodal.