Tvrdá opatření odkrývají pravdu. Tachov a Stříbro silně pociťují podstavy státních policistů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 1. březen 2021 23:31
auto, policie Foto: M. Osvaldová

Tachov a Stříbro, dvě největší města na Tachovsku, silně pociťují dlouhodobý nedostatek státních policistů, kteří by pomáhali radnicím hlídat přísná protiepidemická opatření. Tachovsko je nyní okresem nejpostiženějším epidemií koronaviru a nemá nemocnici. Policie uznává, že v této části příhraniční nemá optimální stavy. Zintenzivnila ale nábory a v době covidu, kdy řada lidí cítí práci ve státní správě jako jistotu, se jí daří.

"Je tady trvalý vysoký podstav policistů. Dokonce se snížila i tabulková místa, ale ani ta se nenaplnila," řekl starosta Tachova Ladislav Macák (Patrioti Tachova) s tím, že tam nechtějí sloužit. "Nevím proč, protože jim přednostně dáváme byty a máme zájem, aby se tu situace zlepšila," uvedl. Podle něj současný počet policistů nestačí ani na běžnou službu. "Spojují se oddělení. Planá se střídá s Konstantinovými Lázněmi, Tachov s Borem," dodal.

Také osmitisícové Stříbro a okolí nemá dostatek policistů. Policie, jež na Tachovsku nemůže dlouhodobě stavy naplnit, snížila podle starosty Martina Záhoře (ANO) před několika lety počty tabulkových míst, ale i tak je teď zhruba na 70 procentech. "Nábor moc nefunguje, i když nabízíme služební byty a další podpory," uvedl.

"Optimální personální stav na Tachovsku v současné době nemáme. Je to samozřejmě dáno i samotnou polohou území, které je blízko hranic," uvedla krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Podle ní se ale nyní relativně daří nábor nových policistů. Nových uchazečů je výrazně více než před pandemií. Je to dáno zájmem o jistou práci ve státní správě i zvyšující se prestiží policie.

Podle Burešové je na Tachovsku plánováno 166 tabulkových míst. Obsazeno jich je 157 a v okrese tak chybí devět příslušníků. "Posouzení situace je ale neobjektivní, protože v předchozím období došlo k přesunu přibližně 20 tabulkových míst v rámci působnosti krajského ředitelství, a to kvůli tomu, že tato místa nebyla na Tachovsku dlouhodobě obsazena," uvedla.

Nábor zajišťuje personální odbor krajského ředitelství, územní odbory v okresech i Policejní prezidium.

čtk