Test na covid-19 v Plzeňském kraji podstoupily stovky samoplátců

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 28. duben 2020 22:50
Nemocnice Klatovy Nemocnice Klatovy

Už stovky lidí si od soboty nechaly v Plzeňském kraji udělat placené testy na koronavirus metodou PCR. Od soboty se na ně mohou objednat v krajem zřizovaných nemocnicích v příhraničních Klatovech a Domažlicích a od pondělí také v městské nemocnici v Sušici. Testy stojí 2800 korun a zájem o ně je velký, zejména zřejmě mezi pendlery, kteří za prací dojíždějí do sousedního Německa. Vláda minulý týden rozhodla, že pendleři mohou denně přejíždět hranice, pokud doloží čerstvý negativní test na koronavirus zpracovaný metodou PCR.

V krajských nemocnicích v Domažlicích a v Klatovech odebrali zdravotníci v sobotu při placeném testování vzorky 42 lidí, v neděli 51, v pondělí 63 a dnes už 117. "Na zbytek týdne je zatím objednáno už zhruba 550 lidí, největší zájem je zatím o sobotu a pátek," řekl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Celková kapacita odběrů je podle něj 300 lidí denně, z toho pro samoplátce je necelých 200 odběrů. Nemocnice také s odběrovými sanitkami provádějí v kraji neplacené odběry lidem, které indikují na základě jejich zdravotního stavu hygienici, případně lékaři.

I přes velké množství odběrů zatím nemocnice v Klatovech a Domažlicích nepokryjí plně zájem samoplátců. Velká část se jich totiž nedovolá na linky vyčleněné pro zájemce o odběr. Nemocnice je dnes posílily, od středy prodlouží i provoz odběrových míst od 8:00 do 16:00. "V každé nemocnici se vždy se volajícím věnují dva až tři lidé. Objednat jednoho zájemce je možné za dvě minuty. Průměrný hovor, ale trvá až čtyři pět minut, protože se někteří zájemci ptají na věci, které jsou na webu nebo na to, jak to probíhá na hranicích. Tím se objednávání zdržuje. I proto jsou linky zahlcené a máme stovky zmeškaných telefonátů," uvedl Kokoška.

Od pondělí si mohou test zaplatit také zájemci v sušické nemocnici. "Jsme blízko hranic, zájem je velký. V pondělí i dnes jsme měli desítky odběrů," řekl ředitel nemocnice Václav Rada.

čtk